2. Luma Kısa Sinema Şenliği başlıyor

Yeditepe Üniversitesi Sinema Kulübü ve Ay Yapım’ın, hayal ettiği sinema projelerini gerçekleştirmek isteyen yetenekli gençleri desteklemek emeliyle düzenlediği Luma Kısa Sinema Festivali’nin ikincisi, 24-27 Ekim tarihleri ortasında gerçekleştirilecek.  

Yalnızca öğrencilerin katılabileceği yarışta öğrenciler “Kısa Sinema Yarışması”, “Kısa Sinema Senaryo Yarışması” ve “Uzun Metraj Sinema Senaryo Yarışması” olmak üzere üç farklı kategoride yarışacak. 15 Ağustos’ta başlayan müracaatlar, 18 Eylül Pazar gününe kadar şenliğin web sitesi üzerinden yapılabilecek.   

Festival boyunca kısa sinema gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler ve atölye çalışmaları da yapılacak. 

KISA VE UZUN METRAJ SENARYO YARIŞMASI 

Luma Kısa Sinema Şenliği, üretim kademesindeki projeleri destekleyerek genç yetenekli öğrencilerin senaryo yazmasını ve sinema çekmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.  

İlk kademede Kısa Sinema Senaryo Yarışması kapsamında öğrencilerin kısa sinema senaryoları ve proje belgeleri pahalandırılacak. Finale kalan proje sahiplerinin ana heyete yapacakları sunum sonrasında seçilen üç kısa sinema projesine başka farklı 20 bin Kısa Sinema İmal Takviyesi Ödülü verilecek.  

Uzun metraj senaryo yarışı sonucunda da bir projeye “En Âlâ Senaryo Ödülü” olarak 20 bin destek verilecek. 

KISA SİNEMA YARIŞMASI 

Festival kapsamında düzenlenen kısa sinema müsabakasında da Yeditepe Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü öğretim üyeleri ve kısa sinema direktörlerinden oluşan ön heyet ile kesimin önde gelen isimlerinden oluşan ana heyet üyeleri yılın en güzel 10 öğrenci filmini belirleyecek. Seçki içerisinden ana heyetin belirleyeceği bir sinemaya “En Yeterli Kısa Sinema Ödülü” olarak 15 bin verilecek. Ayrıyeten 10 sinemalık kısa sinema seçkisi şenlik kapsamında gösterilecek ve Yeditepe öğrencilerinin oylarıyla bir kısa sinemaya de “İzleyici Ödülü” olarak 10 bin; heyetin belirlediği bir sinemaya ise 10 bin mansiyon mükafatı verilecek.