2 Şirket Kriptodan Çıkıyor! Ellerinde Bu 12 Altcoin Var!

Bloomberg’in anonim bir kişiye dayandırdığı haberine göre, piyasa yapıcıları Jane Street ve Jump Trading, sektör üzerindeki düzenleyici baskının yoğunlaşması nedeniyle ABD’de kripto ticaretinden çekiliyor. Peki, bu şirketlerin elinde hangi altcoin projeleri var? İşte detaylar…

Jump Trading ve Jane Street, kripto para alanından ayrılıyor

Bloomberg, kişiye atıfta bulunarak her iki firmanın da hala piyasa yaptığını ve kripto endüstrisini tamamen terk etmediğini söyledi. Bununla birlikte, Jane Street küresel kripto genişleme planlarını geri çekerken, Jump Trading’in kripto varlık ticaret birimi Jump Crypto, hala uluslararası alanda genişlemeyi planlamasına rağmen ABD pazarlarından geri çekiliyor.

ABD politika yapıcıları ve düzenleyicileri, merkezi borsa FTX’in muhteşem çöküşünün ardından kripto endüstrisi üzerindeki düzenleyici baskıyı yoğunlaştırdı. Bu hamle hem sektörün deneyimli isimlerini hem de yatırımcıları ürküttü. Hatta bazı gözlemciler bunu “kriptoya karşı savaş” olarak adlandırdı. Coinbase gibi sektör devleri SEC’e karşılık verdi.

Mart ayında ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto borsası Binance ve kurucusu Changpeng Zhao’ya, şirketin federal yasalara aykırı olarak ABD’de kayıtsız kripto türev ürünleri sunduğu iddiasıyla dava açtı. Gözden düşen eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, kripto sektörüne girmeden önce Jane Street’te çalıştı ve eski FTX ABD Başkanı Brett Harrison da dahil olmak üzere eski Jane Street çalışanlarını yönetici veya çalışan olarak işe aldığı biliniyordu. Hem Jane Street hem de Jump Trading sözcüleri hikaye hakkında yorum yapmayı reddetti.

İki şirketin elinde hangi altcoin projeleri var?

Sonuç olarak konuya aşina olan içeriden bir kaynağa göre, piyasa yapıcıları Jane Street ve Jump Trading, sektör üzerindeki artan düzenleyici baskı nedeniyle ABD’deki kripto para birimi ticaretinden geri adım atıyor. Şirketlerin portföy bilgilerine göre Jump Trading’in elinde ağırlıklı olarak 3 milyar dolarlık Ethereum, 250 milyon dolarlık Shiba Inu, 70 milyon dolarlık Polygon, 53 milyon dolarlık USDC, 36 milyon dolarlık Bitcoin, 4 milyon dolarlık Lido, 3.4 milyon dolarlık Avalanche yer almakta. Ayrıca POP, PENDLE ve LINA; portföylerinde bulunmakta.  

Jane Street ise ağırlıklı olarak Ethereum tutuyor. Tutulan ETH’nin miktarı 97 milyon dolara yakın. Diğer yandan 80 milyon dolarlık USD Coin (USDC), 52 milyon dolarlık USDT ve 2 milyon dolarlık Chainlink (LINK) bulunmakta.

Bu piyasa yapıcıların hamlesi, ABD’deki kripto para birimlerini çevreleyen düzenleyici ortamın giderek daha belirsiz ve daha katı hale gelmesiyle ortaya çıktı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıtsız menkul kıymetlerin satışını engelliyor. Biden yönetimi, kripto borsalarının 10.000 doların üzerindeki işlemleri IRS’ye bildirmesini gerektirecek yeni düzenlemeler önerdi. Bu son haberler, ABD’de kripto para ticaretinin geleceğini çevreleyen artan endişeler listesine ekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir