230 Milyon lira harcandı, baraj hâlâ tamamlanmadı: ‘Olmayan suyun barajı’

CHP Belediye Meclis Üyesi Özkan Tahtacı, CHP Köprülü Belde Lideri Yüksel Bozkurt ve 2019 seçimlerinde lider adayı olan Engin Sarıkaya ile birlikte bir türlü tamamlanamayan Köprülü Beldesine bağlı Durançam Mahallesinde Sulama Barajı alanında basın açıklaması yaptı.

“ŞU ANDA NE KÖYDE NE DE YAYLALARIMIZDA SU DİYE BİR ŞEY KALMADI”

Köprülü Beldesi Meclis üyesi CHP’li Özkan Tahtacı şunları söyledi:

“Bizim yaşama formumuzu bozdular. Sularımız ve kaynaklarımız kayboldu bomba ve dinamitlerle bütün su şebekelerinin hepsi patladı. Şu anda ne köyde ne de yaylalarımızda su diye bir şey kalmadı. Burada olmayan suyun hangi barajını yapacaklardı? Su yok ki baraj olsun, ne gayeyle burayı kazıdılar bir an evvel buraların eski haline getirilmesini ve yaşanacak hale döndürülmesini istiyoruz. 120 hanemiz var bizim köyümüz göç veriyor, biz burada hayvancılıkla geçiniyoruz hayvan olmadıktan sonra burada kalmanın manası ne?

“GELİN BURAYI DÜZELTİN”

Biz memur değiliz amir değiliz, burada ne yiyeceğiz ne içeceğiz? Burada ektiğimiz arpa ve buğday artık onu da ekemiyoruz bir torba un olmuş 550 TL biz burada nasıl geçineceğiz? Sen gidip Suriyelilere konutlar yapıyorsun gelip bizim konutlarımızı yıkıyorsun biz bu kadar mı değersiziz. Cumhurbaşkanı ve AKP tutturmuş Kanal İstanbul Kanal İstanbul, Sayın Cumhurbaşkanım al sana hazır Kanal İstanbul, buyur bakalım ne yapacaksın? Baraj diye açtınız burayı bu formda bıraktınız oraları da bu halde mi bırakacaktınız? Doğayı bu türlü mi katledecektiniz? Bizim arazi ve tarlalarımız var orada ekin biçin diyorsunuz, biz takım biçelim pekala buradan nasıl getireceğiz? Eserlerimizi nasıl getirip geçim sağlayalım? Burada nasıl yaşayalım? 100 metre ileride oturuyorum benim çolum çocuğum nasıl geçecek? Biz burada hayvan yayıyoruz oradaki meraları nasıl kullanalım bir yol geçidi bile vermemişsiniz tabiatımızı katletmişsiniz biz bunu istemiyoruz. Gelin bu hale nasıl getirdiyseniz o biçimde burayı düzeltin.” 

Sarıkaya da şunları söyledi:

“Şu gördüğünüz alan yoldan itibaren köyün ortasına kadar ormanlık alanın altından buraya kadar hepsi kalkıyordu. Buraya baraj yapacağız denildi 230 trilyon da (milyon TL) para gitti. Su için proje vardı onu da iptal ettiler. Kuyu suyu içiyoruz şu anda, artık burada Kanal İstanbul yaptılar orada yapamadılar burada yaptılar. Vatandaş açık hapishanede yaşıyor. İnsafa davet ediyorum Devlet yetkililerini, artık AKP siyasetinden bir beklentim yok lakin devletin kapısı Valilik ve Kaymakamlıktır. Ben Sayın Valiyi ve Sayın Kaymakamı misyona davet ediyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.