ABD’li bankalar Rus tahvillerinde tekrar alım satıma başladı

ABD Hazinesi’nin düzenlemelerinin akabinde ABD’li bankalar Rus tahvillerinde tekrar alım-satıma başladı. Böylelikle Batılı yatırımcıların artık dokunmak istemediği Rus tahvillerini satmaları mümkün olacak.

Bazı büyük ABD bankaları son günlerde Rus borçlanma araçlarında alım satım süreci yapılmasına aracılık etmeye başladı. Böylelikle Batılı yatırımcıların artık dokunmak istemediği Rus tahvillerini satmaları mümkün olacak.

ABD Hazinesi, Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde Rusya’ya karşı yaptırımlar başlatmış, ABD ve Avrupalı yatırımcılar iki bankacılık kaynağı ve bir yatırımcının verdiği bilgiye nazaran Haziran ayından itibaren Rus tahvil piyasasından çekilmişti.

ABD Hazinesi tarafından temmuz ayında yayımlanan yönergelere nazaran, ABD’li yatırımcılar ellerindeki Rus tahvillerini satabilmeye başlarken altı büyük banka, Reuters tarafından görülen e-postaları, müşteri notları ve öbür dokümanlara nazaran Rus devlet ve şirket tahvili piyasasında tekrar aracılık hizmeti vermeye başladı.

‘KÜRESEL YAPTIRIM YÖNERGELERİ ÇERÇEVESİNDE’

Belgelere nazaran JP Morgan, Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank, Barclays ve Jefferies’in piyasada tekrar faaliyete geçti.

Bank of America, Barclays, Citi ve JPMorgan sorulara karşılık vermedi.

Jefferies sözcüsü bankanın, “müşterilerinin bu karmaşık durumu yönetmelerini kolaylaştırmak için global yaptırım yönergeleri çerçevesinde çalıştığını” söyledi.

Deutsche Bank’a yakın bir kaynak bankanın, hali hazırda tahvil sahibi müşterileri için sırf istek üzerine ve olay bazında tahvil alım-satımı gerçekleştirdiğini bunun dışında Rus varlıklarıyla yeni süreç başlatmadığını belirtti.

ALIM SATIM ZORLAŞMIŞTI

Rusya’nın şubat ayında Ukrayna’yı işgali başladığında piyasada vadesi dolmamış yaklaşık 40 milyar dolar meblağında Rus devlet tahvili bulunuyordu ve yaklaşık yarısı yabancı yatırımcıların elindeydi.

İşgalin akabinde süratle bedel yitiren Rus tahvilleri birçok yatırımcının elinde kalırken, yaptırımlar münasebetiyle varlıkların alım satımı zorlaşmıştı. (REUTERS)