AB’nin Rusya’dan gaz ithalatı ‘1 yılda yüzde 70 azaldı’

AB’nin Rusya’ya savaş sonrası uygulamaya başladığı yaptırımların kıymetli kısmı Rusya’dan ithal edilen fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmaya yönelik adımlar yer aldı. Bu kapsamda AB, Rusya’dan deniz yoluyla petrol ithalatını yıl sonuna kadar büsbütün kesmeyi, doğal gaz ithalatını ise üçte iki oranında azaltmayı hedefliyor.

KÖMÜR VE KATI FOSİL YAKITLARIN İTHALATI BÜSBÜTÜN DURDURULDU

Rusya’dan kömür ve öteki katı fosil yakıtların ithalatı ise 10 Ağustos’ta yürürlüğe giren yaptırımlar kapsamında büsbütün durduruldu. Savaş öncesinde AB’nin kömür ithalatında Rusya’nın hissesi yüzde 45 düzeylerinde yer alıyordu.

Uluslararası Güç Ajansı (IEA) datalarından derlenen bilgilere nazaran, AB, Rusya’dan geçen yılın temmuz ayında günlük yaklaşık 300 milyon metreküp gaz ithal ederken, bu ölçü Temmuz 2022 prestijiyle 100 milyon metreküpün altına indi. Böylelikle, AB’nin Rusya’dan ithal ettiği doğal gaz ölçüsü yaklaşık yüzde 70 azaldı. Gelecek aylarda bunun 80 milyon metreküpün altına düşeceği kestirim ediliyor.
Öte yandan, 2021’in Ocak-Temmuz periyodunda Rusya’dan günlük ortalama 400 milyon metreküp gaz ithal eden AB’nin bu yılın birebir devrindeki ithalatı günlük ortalama 240 milyon metreküp olarak hesaplandı.

Rusya’dan gaz ithalatının düşmesinde Rus güç şirketi Gazprom’un ikinci çeyrekte birçok AB ülkesine tek taraflı gaz akışını durdurması ve haziranda Kuzey Akım üzerinden ilettiği gaz ölçüsünü değerli ölçüde azaltması da tesirli oldu.

6 ÜLKEYE DE İHRACAT BÜSBÜTÜN DURDURULDU

Bu kapsamda Almanya, İtalya, Fransa, Çekya, Slovakya ve Avusturya’ya doğal gaz akışı kısıtlanırken, Rusya-Ukrayna Savaş’ından bu yana 6 ülkeye de ihracat büsbütün durduruldu. AB, bu periyotta azalttığı ithalatın büyük kısmını sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatıyla karşıladı.

AB, RUSYA’DAN TEMMUZDA GÜNLÜK 1,9 MİLYON VARİL HAM PETROL ALDI

2021’de günlük yaklaşık 11 milyon varil ham petrol ve petrol eserleri ithal eden AB, bu ölçünün neredeyse yüzde 30’unu (3,4 milyon varil) Rusya’dan karşıladı. AB’nin bu periyotta Rusya’dan ham petrol ithalatı günlük ortalama 2,2 milyon varil olarak kayıtlara geçti. AB’nin Rusya’dan dizel ithalatı ise temmuzda geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 22 artışla günlük ortalama 680 bin varil oldu.

DRUJBA ÇİZGİSİNDE AKIŞ DEVAM EDİYOR

Rus petrolünün AB’ye taşınmasında ana çizgi olan Drujba boru sınırında, Ukrayna üzerinden petrol akışı 4 Ağustos’ta askıya alınmış, 10 Ağustos’ta ise tekrar başlamıştı. Yaklaşık 5 bin 500 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en büyük ham petrol sınırlarından biri olan Drujba, Ukrayna ve Belarus üzerinden geçerek Polonya ve Almanya’ya ulaşırken, sınırın güney kısmı Çekya ve Macaristan’a uzanıyor.

Söz konusu çizginin teknik kapasitesi günlük 1,2-1,4 milyon varil düzeyinde bulunuyor. IEA’ya nazaran, Rusya’nın Drujba boru sınırının güney ayağı üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya yaptığı ham petrol ithalatı günde 250 bin varil düzeylerinde yer almakta.