Altındağ olaylarına neden olan cinayet davasında savcı mütalaasını açıkladı

Ankara’nın Altındağ ilçesi Battalgazi Mahallesi’nde 10 Ağustos 2021 akşamı gezinen çocukluk arkadaşları Emirhan Yalçın (18) ve Ali Yasin Ülger (18), Suriye asıllı Yahya Al Abdo (20) ve A.M.A. ile tartıştı.

Kavgaya dönen olayda Yahya Al Abdo, Emirhan Yalçın ve Ali Yasin Ülger’i bıçaklayıp kaçtı.

Hastanede can verdi

Hastaneye kaldırılan Emirhan Yalçın, hayatını kaybetti.

Gözaltına alınan Suriyeli Yahya Al Abdo ve A.M.A. ise çıkarıldığı mahkemece ‘tasarlayarak öldürmek’ suçundan tutuklandı.

Suriyelilerin konut ve iş yerlerine ziyan verildi

Olay sonrası bölgede toplanan kalabalık, Suriyelilerin mesken ve iş yerlerine hasar verdi.

Cinayetle ilgili Yahya Al Abdo hakkında Ankara 10’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde, A.M.A. hakkında Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava yargılama evresinde birleşti.

Kamera imajları yok

Ankara 10’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde basına kapalı görülen davanın duruşmasına, sanıklar Yahya Al Abdo, A.M.A., müşteki Ali Yasin Ülger, Emirhan Yalçın’ın yakınları ile taraf avukatları katıldı.

Mahkeme heyetinin evvelki duruşma olay yerine ilişkin güvenlik kamerası olup olmadığı tarafındaki talebine, emniyetten gelen karşılıkta kamera manzaralarının olmadığının bildirildiği öğrenildi.

Savcının istediği ceza

Gelen evrakların okunmasının akabinde kelam verilen savcı, sanık Abdo için, ‘çocuğu taammüden öldürmek’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘zincirleme halde silahlı tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 25 yıl 11 aya kadar; suça sürüklenen çocuk A.M.A için ise ‘çocuğu taammüden öldürmek’ ve ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ kabahatlerine iştirakten 26 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını talep etti.

Karar duruşması vefat yıl dönümünde görülecek

Mütalaaya karşı beyanda bulunan Yalçın ailesi ile müşteki Ali Yasin Ülger’in avukatı Burcu Sarı, sanıkların birinci etaptan beri sözlerini değiştirdiklerini, verdikleri tabirlerin gerçekle örtüşmediğini belirterek, mütalaa doğrultusunda sanıklara ceza vermesini talep etti.

Sanık avukatları ise mütalaaya karşı savunma yapmak için müddet istedi. Müddet talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı, Emirhan Yalçın’ın vefat yıldönümü olan 11 Ağustos’a erteledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.