AMB’de birinci defa 50 baz puanlık faiz artışı sinyali

Hollanda Merkez Bankası Lideri olan ve AMB’nin en şahin üyelerinden biri olan Knot 50 baz puanlık faiz artış sinyali veren birinci Euro Bölgesi yetkilisi oldu. Knot bir televizyon kanalına verdiği mülakatta Temmuz ayında 25 baz puanlık artışından yana olduğunu lakin gerektiği takdirde daha yüksek oranda bir artışı da dışlamayacaklarını kaydetti.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran, Knot’un bu açıklamaları sonrası Euro yükselişini sürdürdü ve yüzde 0.8 artışla dolar karşısında 1.0517’den süreç gördü. Para piyasalarında Aralık ayına kadar AMB’den toplam 105 baz puanlık faiz artışı fiyatlanıyor.

Fed bu ay siyaset faizini 50 baz puan artırırken Euro Bölgesi yetkilileri Ukrayna’daki savaş nedeniyle daha temkinli.

“DAHA YÜKSEK FAİZ ARTIŞINI DIŞLAMAYIZ”

Knot “21 Temmuz’daki para siyaseti toplantısında birinci faiz artışı fiyatlanıyor. Bu da bence gerçekçi. Gelecek birkaç ayda enflasyonun daha fazla ivmelendiğini görürsek daha yüksek faiz artışını dışlamayız” değerlendirmesini yaptı.

Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 7.5 ile bankanın maksadının neredeyse 4 misli üzerinde.

Knot ayrıyeten global resesyon beklemediğini, fakat gelecek birkaç ay daha yüksek enflasyonla karşı karşıya olacaklarını ve tek seçeneklerinin para siyasetinde olağanlaşma olduğunu bildirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.