Amber Heard – Johnny Depp davasına tabibin tabiri damga vurdu

Amber Heard ve Johnny Depp’in milyon dolarlık davasında Heard’ün şahitleri ortasında söz veren Psikolog Dr. David Spiegel’ın duruşmadaki hareketleri toplumsal medyanın gündemine oturdu.

Sonlanmasına günler kalan davanın gerçekleşen son duruşmasına Amber Heard’ün hukuk takımının yer verdiği şahitler damga vurdu. Dün gerçekleşen duruşmada; Johnny Depp’in parmağının nasıl yaralandığıyla ilgili Depp’i tedavi etmemiş bir hekim ve Depp’in uyuşturucu kullanmaktan beyninde hasarlar oluşmuş olabileceğini söyleyen ve tabiri sırasında garip yüz hareketleriyle dikkat çeken Psikolog Dr David Spiegel yer aldı.

Pazartesi günü, Fairfax, Virginia’daki mahkemede bir el cerrahı, Depp’in Avustralya’da Heard ile arbede sırasında tanım ettiği biçimde parmağının kesilmesinin mümkün olmadığını tabir etti.

MUAYENE ETMEYEN TABİPTEN SÖZ

Depp, Heard kendisine bir votka şişesi fırlattığında orta parmağının ucunun koptuğunu söylemişti. Lakin Heard’ün hukuk grubunun şahidi olarak söz veren Dr. Richard Moore, hasarın kapanan bir kapıda sıkışarak oluşmasının daha mümkün olduğunu söyledi.
Depp’in takımı ise Dr. Moore’u sorgularlarken Depp’i kendisinin muayene etmediğine dikkat çekerken sonunda Moore’a yaralanmanın kesilme ile de olabileceğini söyletti.

Lakin dünki duruşmaya asıl damga vuran söz psikolog olarak uzman görüşlerini bildirmesi istenilen Dr. David Spiegel idi. Dr. Spiegel, heyet üyelerine verdiği demeçte, yakın partner şiddetinin yaklaşık yüzde 40-60’ının alkol yahut husus kullanım bozukluklarının tesiri altında gerçekleştiğini söyledi. Depp’in avukatları, Dr. Spiegel’in Depp ile direkt temas kurmadan sonuçlara ulaştığını vurguladı.

“DÜŞÜNME SURATI DÜŞÜK”

Çapraz sorguda Depp’in avukatı Wayne Dennison, psikiyatristin Karayip Korsanları yıldızının unsur kullanımının beyin üzerindeki tesirleriyle ilgili yaptığı açıklamaları sorguladı.

Spiegel, daha evvel Depp’in çekimler sırasında kulaklık kullandığı gerçeğinden bahsetti: “İşlem suratının düştüğünü söyleyebilirsiniz. Düşünme suratınız düştüyse öbür sorulara geçmeye çalışırken hala size iletilen özgün bilgileri işlemeye çalışıyorsunuz.”

TOPLUMSAL MEDYADA OLAY OLDU

Dennison, Dr. Spiegel’e Marlon Brando’nun sinema setinde kulaklık kullanıp kullanmadığını bilip bilmediğini sorduğunda Dr. Spiegel’ın “O ölmedi mi?” formunda cevap vermesi ve Depp’in bu karşılığa yansısı toplumsal medyada da süratle yayıldı.

Dr. Spiegel, Hollywood’un kurallarını bilmediğini kabul ederken, bir oyuncunun tüm sinema için bir kulaklık kullanması gerektiğine inanmanın güç olduğunu çabucak ekledi.

Dennison daha sonra Depp’in öbür sinemalarda canlandırdığı karakterleri hatırlatarak, Spiegel’ın beyin süreç suratı tahlilini çürütmeye çalıştı. Bu noktada da Spiegel duruşmaya damga vuran bir reaksiyon verdi.

Dennison, “Willy Wonka sizin için değerli değil mi? Süreç suratını karşılaştırırken Charlie ve Çikolata Fabrikası isimli sineması gördünüz mü?” diye sordu.

Spiegel, soruyu cevaplamak yerine çenesini ovuştururken lisanını ağzında yuvarladı. Birkaç dakikalık sessizlikten sonra, Penney Azcarate’ye döndü ve “Bu soruya yanıt vermem gerekiyor mu sayın yargıç?” diye sordu ve sineması görmediğini belirtti.

Depp ve avukatı Benjamin Chew, Dr. Spiegel’ın cevabı ve yaptığı hareketler karşısında şoke oldular.

HEKİMLE İLGİLİ DEĞİŞİK SAVLAR

Hekim Spiegel tabirinden sonra toplumsal medyada süratle fenomen haline geldi. Geçmişi de ortaya dökülen tabiple ilgili üç yıl evvel yapılmış bir yorum ise dikkat çekti.

Yorumda şu satırlara yer verildi: “Dr Speigle üvey babamı öldürdü. Üvey babam intihar etti. Tıpkı vakitte bir alkolikti. Yıllardır Dr Speiegle’ın hastasıydı. Rehabilitasyondan sonra aramalarımızı asla geri dönmedi. Bir odaya kilitlendiğini ve intihara meyilli olduğu için aradık ve bizi asla geri aramadı. Bize onu takip edeceğini söyledi fakat asla yapmadı. Üvey babam öldü. Speigle, en az tedavi uyguluyor ve sonra ölmeniz ya da ölmemeniz umurunda değil.”

Ayrıyeten Johnny Depp hayranları da tabiple ilgili olumsuz yorumlar bırakarak tabibin prestijini zedeleme konusunda harekete geçti.

BU HAFTA SONA ERİYOR

Depp’in Washington Post’ta 2018 tarihli makalede aile içi istismar tezleri nedeniyle 50 milyon dolar tazminat talep ettiği eski karısına açtığı iftira davasının son haftasına girildi. Duruşmanın geçen hafta sona ermesi gerekiyordu, lakin yeni tanıklıklara ve ispatlara yer vermek için tarih uzatıldı. İlerleyen günlerde Depp’in eski sevgilisi Kate Moss’un da şahit olarak kürsüye çıkması bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.