Annesine şiddet uyguladığı için babasını bıçaklayan sanığa tahliye

Olay, geçen yıl 29 Haziran’da Asma Mahallesi Dağbaca Sokak’ta meydana geldi. Alaattin Durdu (45) argümana nazaran eşi N.D.’ye (41) şiddet uygulamaya başladı. Hakan Durdu, babasına mani olmaya çalıştı. Bu sırada Hakan Durdu, babasını ekmek bıçağıyla bıçakladı.

Yaralı halde sokağa çıkıp yardım isteyen Alaattin Durdu, akrabası tarafından hastaneye kaldırıldı. Gözaltına alınan Hakan Durdu tutuklandı.

ANNEMİN ÖLDÜĞÜNÜ DÜŞÜNDÜM”

Hakan Durdu hakkında, ‘Haksız tahrik altında öldürmeye teşebbüs’ hatasından dava açıldı. 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılanan Hakan Durdu, evvelki savunmalarında babasının annesine şiddet uyguladığını söyleyerek, “Olay esnasında annemin öldüğünü düşündüm. O dehşet ile ne yaptığımı bilemedim, pişmanım” dedi.

Şikayetçi olan Alaattin Durdu ise oğlunun, eşiyle tartıştığı sırada, ‘Bugün senin ölme günün’ diyerek kendisini bıçakladığını söyledi. 

Hakan Durdu’nun Zonguldak 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanık Hakan Durdu, duruşmaya SEGBİS ile katılırken, N.D. ile taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Alaattin Durdu ise duruşmaya katılmadı.

SAVCI, SANIĞIN TAHLİYESİNİ İSTEDİ

İsimli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda Alaattin Durdu’nun sol üst kolunda meydana gelen yaralanmaya ait his ve doku kaybının olup olmadığının belirlenmesi için muayene edilmesi gerektiği belirtildi. Raporun gelmesinin uzun süreceğini belirten savcı, tutuklulukta geçen müddetin göz önüne alınarak Hakan Durdu’nun tahliyesini istedi. 

Alaattin Durdu’nun avukatı, Hakan Durdu ve N.D.’nin beyanlarının çelişkili olduğunu tabir ederek, tutukluluk halinin devamını talep etti.

Hakan Durdu’nun avukatı ise Alaattin Durdu’da oluşan yaralanmalardan yalnızca bir adedinin hayati tehlike oluşturduğunu ve müvekkilinin aksiyonu kendi iradesiyle sonlandırdığını ileri sürerek, cürüm vasfının değişme ihtimali olduğundan tahliyesini istedi. 

MAHKEME LİDERİ ŞERH KOYDU, OY ÇOKLUĞUYLA TAHLİYE OLDU

Mahkeme heyeti, Hakan Durdu’nun tutuklulukta geçirdiği mühlet, sabit ikametgahının olması, kaçma kuşkusunun bulunmamasını göz önüne alarak isimli denetim önlemleriyle tahliye edilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

Mahkeme lideri ise tahliye kararına şerh koyarak, atılı hatanın oluştuğuna dair kuvvetli kuşku olduğunu, bu sebeple de tutukluluğun yerinde olduğunu belirterek, tahliyesini kabul etmediğini belirtti.

Oğlunun tahliye edilmesine sevinen N.D. mahkeme salonundan gözyaşlarını tutamayarak çıktı.