Arbitrum (ARB) Geliştiricileri Projeyi mi Bırakıyor?

Arbitrum 200 milyon işlemi ve 4 milyon kullanıcıyı geçmeyi kutluyor. Ancak geliştiriciler protokolü terk mi ediyor?

Arbitrum programcıları protokolü terk mi ediyor?

Arbitrum bir Ethereum katman-2 (L2) ölçeklendirme çözümüdür. Ethereum’da hız, ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliğini artırma hedefine ulaşmak için optimistic rollup’ları kullanır. Arbitrum, Ethereum’un güvenlik ve uyumluluğundan faydalanır. Bir diğer avantajı ise Ethereum’a kıyasla daha yüksek verim ve daha düşük ücretlerdir. Bu, hesaplama ve depolama yükünün çoğunun off-chain taşınması sayesinde mümkün olur.

200 milyonuncu işlem resmi Arbitrum Twitter hesabında anıldı. Bir Dune gösterge tablosuna göre, altcoin projesinin neredeyse 4,4 milyon toplam aktif hesabı var. Ancak, programcıları protokolü terk mi ediyor? Çünkü bunu işaret eden bazı emareler var.

Kaynak: Dune gösterge paneli

Her ne kadar 200 milyondan fazla işlem yapılmış olsa da Kullanıcı Faaliyet Profili, tüm kullanıcıların neredeyse %25’inin yalnızca bir işlem yaptığını gösteriyor. Bu bilgiye göre, 1,1 milyon kişi airdrop tokenlarını sattıktan sonra projeyi terk etmiş olabilir. Kullanıcıların %70,7’si tarafından ise yalnızca 1 ila 1000 işlem gerçekleştirilmiş durumda.

Kaynak: Dune gösterge paneli

Altcoin projesinin aktif geliştirici sayısı durağan kaldı

Önceki 90 gün içinde Arbitrum, günlük kümülatif kazançlarda tutarlı bir artış olduğunu fark etti. Token Terminal, toplam kazancın 5,3 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Kaynak: Token Terminal

Ayrıca, Polygon ve Optimism’e kıyasla son 90 gün içinde en büyük kazancı elde etti. Arbitrum’un kazançları pozitifken, Optimism ve Polygon’un kazançları hala kırmızıda.

Kaynak: Token Terminal

Arbitrum diğer metriklerde baskın olsa da aktif geliştirici sayısı durağan kaldı. Grafik, 29 Mart’ta 32 ile zirve yaptığından bu yana düşüş gösteriyor. Arbitrum Perşembe günü itibariyle 23 günlük aktif geliştiriciye sahipti. Token Terminal, aktif geliştirici sayısını, önceki 30 gün içinde projenin GitHub depolarında birkaç taahhütte bulunan bireylerin sayısını sayarak hesaplıyor.

Kaynak: Token Terminal

En son veriler Polygon ve Optimism’in günlük aktif geliştirici sayısının Arbitrum’un yaklaşık iki katı olduğunu gösteriyor. StarkNet her gün aktif olan 21 geliştirici bildirirken, bu sayı neredeyse Arbitrum kadar.

Kaynak: Token Terminal

Bu arada Arbitrum’un yerel token ARB, basın zamanında %2,92 artışla 1,47 dolardan işlem görüyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, lider kripto Bitcoin ve lider altcoin Ethereum sırasıyla %3 ve %4’ün üzerinde kayıpla 27.300 dolardan ve 1.847 dolardan el değiştiriyor. Piyasa genelindeki negatif havaya rağmen ARB’nin performansı pozitif kalmayı başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir