Avrupa, Türkiye ile Rusya ortasındaki diyaloğu yakından izliyor

Soçi’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan-Vladimir Putin tepesinin yankıları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus mevkidaşıyla görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye-Rusya bağlantılarında çok farklı bir sayfanın açılmasını umduğunu söyledi.

“Batı başşehirlerinde alarm artıyor”

Financial Times’ın haberine nazaran, Erdoğan ile Putin ortasındaki görüşme, Batılı ülkelerde alarma neden oldu.

“Türkiye’nin Rusya ile derinleşen bağları nedeniyle Batı başşehirlerinde alarm artıyor” başlıklı haberde, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmasına yardım ederse, NATO üyesi Türkiye’ye karşı “cezai misilleme” ihtimalinin olduğu argüman edildi.

“İş birliğini genişletme vaadinden endişeliyiz”

Altı Batılı yetkili, Türk ve Rus önderlerin 4 saatlik görüşmesinin akabinde “ticaret ve güç alanındaki iş birliğini genişletme vaadinden kaygı duyduklarını” söyledi.

Bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisi, 27 üyeli bloğun Türk-Rus münasebetlerini “daha yakından” izlediğini belirtti.

Haberde, “Üst seviye bir Batılı yetkili, Erdoğan’ın cuma günü ana çizgileriyle belirttiği niyetleri yerine getirmesi halinde, ülkelerin şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabileceklerini de öne sürdü.

Üç Avrupalı yetkili, AB’nin Türkiye hakkında şimdi resmi bir görüşme yapmadığını söyledi. Başkaları, Erdoğan ve Putin’in ne üzerinde anlaştığının belgisiz olduğu konusunda uyardı.” denildi.

“Türkiye Rusya’ya çok yaklaşırsa…”

Diğer taraftan, AB içinde mutabakat olmaksızın, kimi üye devletlerin ferdi olarak Ankara’ya karşı atakta bulunabileceği biçimindeki sav ortaya atıldı.

Konuyla ilgili bir AB yetkilisi, “Örneğin, ticaret finansmanı konusunda kısıtlamalar talep edebilirler ya da büyük finans şirketlerinden Türk şirketlerine yönelik finansmanı azaltmalarını isteyebilirler. Türkiye Rusya’ya çok yaklaşırsa, rastgele bir olumsuz hareketi göz arkası etmem.” biçiminde konuştu.

Türkiye’nin yapan rolü hatırlatıldı

Aynı haberde ayrıyeten, Erdoğan’ın, Rusya’nın şubat ayında Ukrayna’ya başlattığı hücumlarından bu yana Kiev ile Moskova ortasında “dengeli” bir yaklaşım sergilediği hatırlatıldı.

Erdoğan’ın ruble ile ödeme ve Mir sistemi açıklaması

Soçi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldık. Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da doğal Türkiye-Rusya ortasında mali noktada başka bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak.” demişti.

Mir ödeme sistemine de değinen Erdoğan, “Çok önemli gelişmeler var. Rusya’dan gelen turistleri çok çok rahatlatan bir süreç. Onlarla alışverişini, otel ödemelerini yapabiliyorlar. Hem onlar için hem de bizim için çok rahatlatıcı bir sistem. Bu ziyaretimizde Rusya Merkez Bankası Lideri ile bizim Merkez Bankası Liderimiz da görüşmelerini yaptılar.” diye konuşmuştu.