Aydınlı esnaf duyarsız vatandaşlara reaksiyon gösterdi

Sıcak havalarda vatandaşların serinleyebilmesi için su hayrı yapan Korlaelçi, duyarsız vatandaşların suistimali ile karşılaştı. Kimi vatandaşların sebile gelerek damacanalarını doldurduğunu, tek kullanımlık olan pet bardakları alıp götürdüğünü söz eden Korlaelçi, vatandaşlara hassaslık daveti yaparak yaşanan duruma reaksiyon gösterdi.

Pet bardakların alınması sonucu maliyetin de arttığını söz eden Korlaelçi; “Maalesef alıp gidilen bardaklar sebebiyle günlük 2 bin bardak kullanılmaya başlandı. Bu da maliyetimizi çok artırdı. Aydınlı vatandaşlarımızın sıcak havalarda kullanabilmesi için yerleştirdiğimiz sebili kaldırma noktasına geldik. Vatandaşlarımızdan hassaslık bekliyoruz” dedi.

Efeler ilçesi Kurtuluş Mahallesi’nde yer alan dükkanının önüne daha öncede gereksinim sahibi vatandaşlar için askıda ekmek kampanyası ile ekmek dolabı koyan Korlaelçi, o vakit da duyarsız vatandaşların ekmeklerin birçoklarını alıp gitmesi üzerine caydırmak gayesiyle güvenlik kamerası koymuştu. Hayırsever esnaf yaptığı çeşitli hayırlar ile bilinirken duyarsız vatandaşların suistimalinden de kurtulamadı.

Son olarak dükkanının önüne koyduğu su sebili ile duyarsız vatandaşların maksadı olan Saim Korlaelçi, sebilin üzerine “Lütfen 2,5 ve 5 litre petlerle su almayın. Her aldığınız 5 litrelik su 2 saat suyun sıcak akmasına sebep olmaktadır. Buradaki su, konut ve işyerlerinize taşımak için değildir, yoldan geçen insanların susuzluğunu gidermesi içindir. Bardak kullanırken hassas olmanızı rica ederiz. İçilmeden kullanılan ve atılan her bardak maddi olarak geri dönüyor, anlayışınız için teşekkür ederiz” yazısını yapıştırdı.

Sıcak havadan bunalan vatandaşların soğuk su içerek, serinlemesi için iş yerinin önüne 100 litrelik sebil koyduğunu söz eden Korlaelçi, “Amacımız, sıcaktan bunalan vatandaşlarımızı soğuk su ile bir nebze olsun ferahlatmaktı. Salgının yayılmaması için tek içimlik bardaklardan birinci başlarda günlük 700 adet yerleştirmiştik. Belirli bir mühlet sonra bardak sayısını 2 bine kadar çıkardık lakin tekrar de bardakların yetmediğini fark ettik. Çok sayıda bardağın kısa müddette tükenmesinden şüphelendik ve kamera manzaralarını inceledik. Manzaralarda vatandaşların bardakları toplu olarak alıp götürdüğünü ve sebilden de damacanayla su çektiğini gördük ve büyük ıstırap yaşadık. Hakikaten artan maliyetler hasebiyle sebili kaldırma noktasına geldik. Lütfen vatandaşlarımızın daha hassas olsunlar” dedi.

KAYNAK: İHA