Bakan Karaismailoğlu’ndan Kanal İstanbul açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenen 2. Denizcilik Tepesi Beyoğlu’ndaki Tersane İstanbul’da başladı. Kabotaj Bayramı’nda başlayan ve yarın da devam edecek tepeye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanı sıra, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Deniz Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Tamer Kıran ve çok sayıda kesim temsilcisi katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programa bildiri gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bildirisinde, tepenin sonuçlarının kesime yardımcı ve yol gösterici olacağına inandığını tabir etti.

ÜLKEMİZ ULAŞIMIN HER MODUNDA LOJİSTİK ÜS OLMAYA ADAY BİR ÜLKEDİR

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Denizcilik Tepesi’ndeki hususların takipçisi olduklarını söz eden Bakan Karaismailoğlu, bu yılda hem Türkiye hem de dünya için vazgeçilmez olan denizlerle ilgili strateji, maksat ve çalışmaların masaya yatırılacağını belirtti.

Deniz nakliyatının dünya iktisadının merkezi, global ticaretin de bel kemiği olduğunu lisana getiren Bakan Karaismailoğlu, “İstatistikler, Dünyada Covid-19 nedeniyle yaşanan yaklaşık yüzde 30’luk ticari daralmanın, 2008 finansal krizinden daha derin olduğunu göstermektedir. Pandemi devrinde, bu güçlü süreçte, ülkemizin lojistik bölümü tüm öteki ülkelerdekiler üzere kıymetli bir imtihan vermiştir. Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaşın tesirlerine de daima bir arada şahit olmaktayız. Tüm bu gelişmelere karşın ülkemiz bu darboğazı, devlet aklıyla planlanan yatırımlar ve aldığı tedbirler ve kesime verdiği takviyeyle güçlenerek çıkmıştır. Üç kıtayı birbirine bağlayan değerli jeostratejik ve jeopolitik pozisyonuyla ülkemiz, aslında sadece Deniz Taşımacılığı sektörü açısından değil, ulaşımın her modunda lojistik bir üs olmaya aday bir ülkedir. Türkiye, 4 saatlik bir uçuş müddetiyle; 1,6 milyar insanın yaşadığı, 38 trilyon dolar Gayrisafi Ulusal Hasıla ve 7 trilyon dolarlık ticaret hacminin olduğu bir pazarın tam ortasındayız. Asya-Avrupa kıtaları ortasında en kısa, inançlı ve ekonomik memleketler arası ulaşım koridoru olan “Orta Koridor”un anahtarı pozisyonundaki ülkemizin memleketler arası ticaretteki reddedilemez kıymeti her geçen gün artıyor” ifadelerini kullandı. Bakan Karaismailoğlu, son 20 yılda ulaşım ve irtibat altyapısına 183 milyar dolar yatırım yaptıklarına da dikkat çekti.

2053 YILINA KADAR 21.6 MİLYAR DOLAR YATIRIM GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Denizcilik bölümünde son 20 yılda çok değerli ilerlemeler kaydedildiğini tabir eden Bakan Karaismailoğlu, “Deniz ticaret filomuz 31,2 milyon dedveyt tonluk kapasitesi ile ülkemiz, global deniz ticaret filosu bakımından 15’inci sırada. 2002 yılında 149 olan liman sayımız 217’ye, 37 olan tersane sayımızı 84’e çıkardık” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, gerekli dayanakları ve teşvikleri hayata geçirdiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Nisan 2021’de yürürlüğe koyduğumuz “Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşvikine Dair Yönetmelik” uyarınca değerli bir teşvik düzeneğini da devreye aldık. Türkiye’mizin 2053 Vizyonu ışığında, ülkemizi ‘dünyanın birinci 10 ekonomisi’ içinde hak ettiği yere kavuşturacak, 30 yılık ulaştırma ve haberleşme yatırım planımızı tüm kamuoyu ile paylaştık. Bu plan kapsamında 30 yılda 198 milyar dolarlık yatırım öngördük. Denizcilik kesimimize 2053 yılına kadar 21.6 milyar dolar yatırım gerçekleştireceğiz. Bu sayede 180 milyar dolar ulusal gelirimize katkı sunacağız. Üretime tesiri 320 milyar doları aşacak. 30 yıl boyunca istihdama katkısı ise 5 milyon kişi olacaktır” dedi. 

“KANAL İSTANBUL İLE TÜRKİYE’NİN DENİZYOLU NAKLİYECİLİĞİNDE ROLÜ GÜÇLENECEK”

Bakan Karaismailoğlu, “Kısaca ‘2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planımız’da Mavi Vatan’ımızın temeli, ulaşımdaki entegrasyonumuzun kilit noktası denizyollarına özel bir yer ayırdık. Liman tesis sayısını 217’den 255’e çıkaracağız. Yeşil Liman uygulamalarını yaygınlaştırılarak limanlarımızda yüksek oranda yenilenebilir güç kaynakları kullanılmasını sağlayacağız. Sadece ülkemizin değil, dünyanın da en değerli ulaşım projelerinden olan Kanal İstanbul ile Türkiye’nin denizyolu taşımacılığındaki rolü güçlenecektir. İstanbul Boğazı’nda seyir emniyetini arttıracağız, boğazdaki gemi trafiğini Kanal İstanbul ile azaltacağız. Kanal İstanbul, dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ve ülkemizin ulaştırma altyapıları konusundaki artan muhtaçlıkları doğrultusunda ortaya çıkan vizyon bir projedir. Kanal İstanbul tamamlandığında, başta İstanbul Boğazı ve etrafında can ve mal güvenliğinin sağlaması ve boğazın tarihi ve kültürel dokusunu muhafazasının yanı sıra, boğaz giriş ve çıkışlarındaki günlerce süren beklemeleri azaltarak İstanbul Boğazı’nın Trafik yükünü hafifletecektir” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, ülke menfaatleri için Türk denizciliğinin gelişmesinin değerinin farkında olduğunu söyledi.

KAYNAK: DHA