Birleşik Krallık heyeti, Reyhanlı ve Cilvegözü Hudut Kapısı’na gitti

Ziyaretlerinde birinci durak olarak Reyhanlı ilçesindeki BM Yardım Yükleme Merkezine giden heyet, burada çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yükleme merkezindeki ziyaretin akabinde Cilvegözü Hudut Kapısı’nı ziyaret eden heyet, Hatay Vali Yardımcısı Orhan Aktürk tarafından karşılandı.

Buradaki görüşme sonrasında Cilvegözü Hudut Kapısı ile Bab-el Hava Hudut Kapısı ortasındaki ara bölgeye giden heyet, BM görevlilerinden tırların Suriye’deki yardıma muhtaç insanlara nasıl ulaştırıldığı konusunda bilgilendirildi.

“BM  SURİYE’YE YARDIM FAALİYETLERİNE DEVAM ETMELİ”

Ziyaretlerinin son durağında Avrupa Komitesi İnsani Yardım ve Sivil Müdafaa Ofisi (ECHO) ile Relief International iş birliğiyle açılan Ulusal Proje Protez Derneğine giden heyet, burada uzuvlarını kaybeden Suriyeli sığınmacıların tedavi ve rehabilitasyon süreçlerini yerinde inceledi.

McDermott, Ulusal Proje Protez Derneğindeki bilgilendirme sonrasında AA muhabirine, yaptıkları ziyaretler hakkında değerlendirmede bulundu.

Hatay’ı ziyaretlerindeki en önemli maksadın hudut bölgesine gelerek çalışmaları yerinden gözlemlemek olduğunu belirten McDermott, “Bu hudut çizgisi (Cilvegözü Hudut Kapısı ile Bab-el Hava Hudut Kapısı arası), BM’nin temel insani yardım yapmakla misyonlu olduğu tek nokta pozisyonunda bulunuyor. Suriye’nin kuzeybatısında yer alan yaklaşık 2 milyon beşere bu yardımlar ulaşıyor. Geçen yıl 9 binden fazla tır, 200 bin tondan fazla yardımı Suriye’ye ulaştırdı.” dedi.

McDermott, 10 Temmuz’da sona erecek hudut kapısını açık tutan düzeneğe işaret etti.

Hudut çizgisinin açık kalması gerektiğini belirten McDermott, “Buradan BM Güvenlik Kurulu’na, bu yardım faaliyetlerinin devamı için 10 Temmuz’da sona erecek görevlendirmenin yenilenmesi gerektiği davetini yapıyoruz.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’YE SURİYELİ SIĞINMACILARA GÖSTERDİKLERİ MİSAFİRPERVLİKTEN ÖTÜRÜ MİNNETTARIZ”

McDermott, Türkiye’ye bu vakte dek yaptıkları katkılardan ötürü minnettar olduklarının altını çizerek, şu sözleri kullandı:

“Türkiye’ye ve Türk insanına Suriyeli sığınmacılara gösterdikleri misafirperverlikten ötürü minnettarız. Türkiye’nin bu sığınmacıları entegre etmesindeki muvaffakiyet da takip edilmeli. Bizler de Avrupa Birliği (AB) ile birlikte bu bahiste Türkiye’ye katkı sağlıyoruz. Türkiye’deki mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında 6 milyar avrodan fazla yardım taahhüdünde bulunuldu. Birleşik Krallık, bu mevzuda en çok katkı sağlayan ikinci bağışçı pozisyonunda. Bizler Birleşik Krallık olarak 900 milyon avrodan fazla katkı sağladık.”

McDermott, Ulusal Proje Protez Derneğindeki çalışmaların da etkileyici olduğunu kaydederek, “Burada sırf protez tedavisi değil, fizyoterapi ve ruhsal manada da harika hizmet sunuluyor. Buradaki tedavi gören insanları görmek çok etkileyiciydi. Beni burada en çok etkileyen şeyse çok güzel tedavi gören bu insanların cüreti oldu.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA