BM’den Rusya’ya reaksiyon: Odessa’ya yapılan hücumları kınıyoruz

BM Genel Sekreter Sözcülüğü Ofisi’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Antonio Guterres‘in taarruzları kınadığı bildirildi.

Açıklamada, “Genel Sekreter Antonio Guterres, Ukrayna’nın Odessa Limanı’na bugün yapıldığı bildirilen akınları açık bir halde kınıyor” tabirine yer verildi.

Öte yandan açıklamada, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için İstanbul’da imzalanan muahedeye atıfta bulunularak “Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye tarafından dün verilen taahhütlerin eksiksiz uygulanması zorunludur” sözü kullanıldı.

UKRAYNA, RUSYA’YI TAHIL KORİDORU MUAHEDESİ’Nİ İHLAL ETMEKLE SUÇLADI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Karadeniz’deki Ukrayna limanlarından tahıl ihracatını kolaylaştırmak için Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortasında Birleşmiş Milletler himayesinde varılan mutabakatın Rusya tarafından ihlal edildiğini açıkladı.

Oleg Nikolenko, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul’da imzalanan mutabakatın üzerinden şimdi 24 saat geçmeden Rus ordusunun Odessa Limanı‘na füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Nikolenko, Odessa’ya yapılan taarruzun muahedenin ihlali manasına geldiğini öne sürerek, Ukrayna olarak Karadeniz üzerinden üç limandan (Odessa, Chornomorsk ve Yuzhnoye) inançlı ihracatının yenilenmesine ait mutabakatların sıkı bir formda uygulanması gerektiğini savunduklarını tabir etti.

Nikolenko ayrıyeten, BM ve Türkiye’yi, Rusya’nın tahıl koridorunun inançlı işleyişi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamaya çağırdıklarını belirterek mutabakatların uygulanmamasının neden olacağı global besin krizinin derinleşmesinin tüm sorumluluğunun Rusya’da olacağını kaydetti.

Ukraynalı yetkililer Odessa Limanı’na Rus güçlerce füze atıldığını duyurmuştu. Odessa’ya füze atılmasına yönelik şimdi Rusya’dan bir açıklama yapılmadı.