Brent petroldeki sert düşüş akaryakıt fiyatlarına yansıyacak mı?

Brent petrol fiyatları, milletlerarası piyasada yüzde 6’nın üzerinde düşüş kaydetti. Fiyatın düşüşünde global petrol talebinin azalacağına yönelik telaşlar ve merkez bankalarının kararları tesirli oldu.

ABD Merkez Bankası çarşamba günü 28 yılın akabinde birinci kez 75 baz puanlık faiz artışı yaptı ve şahin siyasetlerin devam edeceğine ait kelamla yönlendirmelerde bulundu. Avrupa’da ise dün İngiltere Merkez Bankası beklentilere paralel siyaset faizini 25 baz puan artırdı ve gelecek toplantılardaki adımların daha güçlü olabileceği sinyalini verdi.

Bu gelişmeler piyasalarda resesyon telaşlarını artırırken, global petrol talebinin düşeceği beklentileri de güçlenerek fiyatları aşağı istikametli baskıladı. Bu baskı ile brent petrolün fiyatı 120 dolardan 111.72 dolara kadar düştü.

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM GELECEK Mİ?

Petrol fiyatlarındaki düşüşün akabinde “Türkiye’de akaryakıt ve motorine indirim gelecek mi?” sorusu gündemde yerini aldı. 

ABD’de geçen hafta rekor kıran akaryakıt fiyatları, dün talep düşüşünün tesiriyle yüzde 4’ün üzerinde düşüş yaşandı. Buna emsal bir durumun Türkiye’de yaşanıp yaşanmayacağı ise merak konusu.

Motorine yapılan 1 lira 27 kuruşluk artırım ile birlikte 30 lirayı aşan motorin fiyatları ve 27 lirayı aşan akaryakıt fiyatları yurttaşlar üzerinde önemli bir yük oluşturuyor.

Sektör’e yakın kaynakların cumhuriyet.com.tr‘ye yaptığı açıklamada “indirim ihtimalinin daha yüksek olduğunu ama şimdi eşik altı olmadığı için durumun pazartesi netleşeceğini” tabir etti. 

Öte yandan öteki bir kaynak ise, “Motorinde 1 TL’nin biraz üzerinde indirim mümkünlüğü mevcut. Lakin bunu pazartesi dolar kuru ve motorinin ton fiyatı ile söyleyebiliriz” ifadesine yer verdi.