CHP’li Gürsel Tekin’den kira artışları üzerinden tenkit: İktidar beton lobisine teslim

Türkiye’de kiralar artmaya devam ederken, İstanbul’da kiraların en yüksek olduğu ilçelerden bir tanesi Kadıköy oldu. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kira artışlarına ait Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu.

CHP’li Tekin, “Türkiye kira haritasını açıklamıştık. Kadıköy’de dikket çeken durumlar oldu. Sosyolojik bir değişim yaşanıyor. Birileri Kadıköy’ü ‘Kaymak tabaka’ olarak tanım etmiş olsa da, Bağdat Caddesi’nde yaşayanların yüzde 40’ı emekli. Ekonomik külfet çektikleri için yazlıkları olanlar gitti. Moda’da, Bostancı’da oturanlar ise konutlarını kiraya vererek daha düşük kiraların olduğu yerlere gittiler” dedi. 

Türkiye genelinde 6 buçuk milyon kiracı olduğuna değinen Tekin, “Türkiye’deki konut sayısı ortalama 19-20 milyon ortası. Vatandaşlarımızın üçte biri kiracı. Türkiye ortalamasında kira 6 bin 500 lira. Ortalama kiranın 6 bin 500 lira olduğu bir yerde minimum fiyatın 5 bin 500 olması hakikaten ekonomik bir sefalet” diye konuştu. Kira artışlarına ait tahlilleri sıralayan Tekin, “Yabancılara satışların durdurulması gerekiyor. Devletin emlak şirketleriyle çok rahatlıkla yılda bir milyon konut üretebilir durumda. Lakin ne yazık ki iktidar beton lobisine, imar çetesine teslim olduğu için bu pencereden bakmıyor” dedi.