Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç: Siber taarruzlar savaşları bile yönlendiriyor

Vodafone’dan yapılan açıklamaya nazaran, “Yeni Olağanda Siber Güvenlik” temasıyla gerçekleştirilen webinarda, dijital dönüşümün tüm kesimler için hayati ehemmiyet taşıyan siber güvenlik konusunda bölüm paydaşlarının fikir ve tecrübelerine yer verildi.

Inbusiness Mecmuası Genel Yayın Direktörü Hülya Güler ve Vodafone Türkiye İcra Konseyi Lider Yardımcısı Hasret Kestioğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayan webinarda, özel bir konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, siber hücumların geçmişten bugüne geldiği nokta ile gelecekte insanlığı bekleyen tehditler ve fırsatlar hakkında bilgi verdi.

Koç artan siber tehditlere dikkat çekerek “Son yıllarda hem ölçek hem de çeşit prestijiyle artan siber tehditler, ülkeleri dijital altyapılarını muhafazasıyla ilgili yeni önlemler almaya, siyaset, strateji ve yönetişim yapısını bütüncül bir bakış açısıyla yine değerlendirmeye sevk etti” dedi.

Vodafone Türkiye İcra Konseyi Lider Yardımcısı Hasret Kestioğlu ise “Dijital dönüşümün hızlanması, siber tehditlerin artışını da beraberinde getirdi. Bu noktada Vodafone Business olarak işletmeleri proaktif bir yaklaşımla yönlendiriyoruz” açıklamasında bulundu

SİBER ATAKLAR BUGÜN SAVAŞLARI BİLE YÖNLENDİRİYOR

Gelecekteki siber hücumların bugünleri aratacağını söyleyen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Koç, “Yeni jenerasyon teknolojilerle birlikte siber taarruzlar daha da akıllı hale geldi. Günümüzde siber ataklar yıkıcı karmaşık ve amaç odaklı olmaya başladı. Son yıllarda hem ölçek hem de çeşit prestijiyle artan siber tehditler, ülkeleri dijital altyapılarını müdafaasıyla ilgili yeni önlemler almaya, siyaset, strateji ve yönetişim yapısını bütüncül bir bakış açısıyla yine değerlendirmeye sevk etti. Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 100 güvenlikten bahsetmek mümkün değil. Lakin siber güvenlikte kâfi olgunluğa erişmenin en kıymetli bileşenleri olan insan, teknoloji, tertip yapısı, yasal düzenleme, ulusal ve memleketler arası iş birliği boyutlarının her birinde atılacak hakikat ve şuurlu adımlarla yıkıcı tesirlerden uzak durmak mümkün” dedi.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN HIZLANMASI İLE SİBER AKINLAR DA ARTTI

Vodafone Türkiye İcra Konseyi Lider Yardımcısı Kestioğlu ise dijital dönüşümün hızlanmasının siber tehditlerin artışını da beraberinde getirdiğini belirtti. Bu noktada Vodafone Business olarak işletmeleri proaktif bir yaklaşımla yönlendirdiklerini kaydeden Kestioğlu, şöyle devam etti:

“Onların siber güvenlik altyapılarının oluşturulması ve geliştirilmesi konusunda proje bazlı tahliller sunuyoruz. Siber Güvenlik Operasyon Merkezimiz içinde yer alan uzman analistlerimiz, işletmelere özel ihtar sistemleri tasarlıyor. İşletmelerin 7/24 siber olaylarını idare araçlarıyla izleyerek, gerektiğinde kuşkulu olaylarına müdahale ediyor. Ayrıntılı raporlama ve önleyici çalışmalarla muhtemel problemleri gerçekleşmeden engelliyorlar. İnançlı Erişim İdaresi çözümümüzle işletmelerin yetkili hesaplarını inançta tutarak mümkün data sızıntılarının önüne geçiyoruz. Değişen çalışma modelleriyle birlikte ön plana çıkan SSL VPN çözümümüzle işletmelerin çalışanlarının her yerden inançlı bir formda şirket kaynaklarına erişebilmelerini sağlıyoruz. Güvenlik Duvarı, DDOS Atak Tedbire ve öbür altyapı tahlillerimizle mümkün ziyanlı içeriklerin ve gayeli siber hücumlarının önüne geçiyoruz. Vodafone Business olarak siber güvenlik alanında da işletmelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

BİR KİŞİNİN SİBER TAARRUZA UĞRAMASI TÜM KURUM BİLGİLERİNE MÂL OLABİLİYOR

Webinar serisinin üçüncü buluşması “Yeni Normal’de İşletmelerin Siber Güvenlik Stratejisi” başlıklı panel ile tamamlandı. Moderatörlüğünü Deloitte Türkiye, Risk Danışmanlığı Başkanı Cüneyt Kırlar’ın yaptığı panel, Vodafone Türkiye Kurumsal Eser & Tahliller Yöneticisi Oğuz Cıdam, Sabancı Dx Siber Güvenlik Küme Müdürü Nurettin Erginöz, Türkiye Bilişim Derneği 2. Lideri M. Ali Yazıcı ve Eren Holding Kağıt Kümesi BT Yöneticisi Baran Korukluoğlu’nun iştirakiyle gerçekleşti.

Panelde konuşmacı olarak yer alan Vodafone Türkiye Kurumsal Eser & Tahliller Yöneticisi Cıdam, servis sağlayıcı olarak maliyetleri düşürecek biçimde şirketlere uçtan uca tahliller sunulduğunu tabir etti. 

Siber güvenlik pazarının IDC raporuna nazaran 244 milyon dolara ulaşacağını belirten Cıdam, “Şirket olarak ürettiğimiz tahlilleri dörde ayırıyoruz. Proje bazlı olarak 150’den fazla tahlil sunabiliyoruz. Bunu yaparken de dört başlıkta ilerliyoruz; ölç, koru, algıla ve yanıt ver.” diyerek muhtaçlığa nazaran bunları bir ortaya getirdiklerini aktardı. 

Sabancı Dx Siber Güvenlik Küme Müdürü Erginöz de şirketlerin hangi tehditler ile nasıl uğraş etmesi gerektiği konusuna değinerek, “Veri sızıntıları artık bireyler ve üçüncü parti tarafından ortaya çıkıyor. Bir kuruma hizmet veren kişi yahut muhasebe firması atağa uğradığında aslında şirket de hücuma açık hale geliyor. Hibrit çalışmayla ortaya çıkan bu duruma tahlil ise erişim güvenliği ve risk idaresinde yer alıyor.” sözlerini kullandı. 

SİBER HÜCUMLARDAN KORUNMAK İÇİN ENTEGRE ESERLER İLE BİR SİSTEM KURULMALI

Şirketlerin siber hücumlar karşısında ne kadar inançta olduğu konusunda açıklamalar yapan Türkiye Bilişim Derneği 2. Lideri Yazıcı ise, “Pandemi devri yapay zeka ve bulut bilişim üzere teknolojilerin kullanımını artırdı. Şirketlerin 7/24 bilgiye erişim muhtaçlığı hissetmesiyle siber hücumların da yüzeyi bu istikamette genişledi. Birebir vakitte metaverse kavramı ile birlikte gerçek kimlik ve sanal kimlik kavramları da iç içe girerek şirketlerin kendilerini muhafazasını daha sıkıntı hale getirdi.” ifadelerini kullandı. 

Eren Holding Kağıt Kümesi BT Yöneticisi Korukluoğlu da siber güvenlikte en çok konuşulan insan farkındalığına değinerek, bu farkındalığın pandemiyle birlikte artan siber akınlarla yanlışsız orantılı bir formda süratle geliştiğini aktardı. 

Korukluoğlu, “Şirketlerin siber güvenlikte en çok dikkat etmesi gereken şey ayakları yere basan yatırımlar yapmaları. Ekosistemi güçlü tutmak gerek. Bunun için de kurgu düzgün yapılmalı ve nitekim entegre eserler ile bir sistem kurulmalı. Ayrıyeten kurum içi ve tedarikçiler üzere kurum dışı ögelerin farkındalık seviyesini artırıcı eğitimler ve uygulamalar hayata geçirilmeli.” değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK: AA