Donald Trump’tan konutunu arama kararını onaylayan bakana karşılık

Eski lider Donald Trump, geçtiğimiz 8 Ağustos günü Florida eyaletinde yer alan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesine ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından baskın yapıldı.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, yapılan baskın kararını bizzat onayladığını açıkladı.

Trump baskından rahatsızlık duyduğunu söz etti

Eski ABD lideri Donald Trump, Garland’ın açıklamasının akabinde kendi toplumsal medya platformu Truth Social’daki hesabı üzerinden paylaşım yaparak baskından duyduğu rahatsızlığı lisana getirdi.

Aynı vakitte Donald Trump, daha evvelki ABD lideri Barack Obama’nın Beyaz Saray’dan kaçırdığı 33 milyon sayfalık dokümanların peşine neden düşülmediğini sordu.

Donald Trump bugün yaptığı paylaşımda şu sözler yer verdi:

“Obama’nın kaçırdığı 33 milyon sayfalık belgelere ne oldu”

“Başkan Obama tarafından Chicago’ya götürülen 33 milyon sayfalık evraka ne oldu, diye sormaya devam ediyorum. Palavra haber medyası bu hususta konuşmayı reddediyor. İptal edilmesini istiyorlar.

“Hadlerini çok aştılar”

Avukatlarım ve temsilcilerim tam bir işbirliği içindeydi ve çok âlâ ilgiler kurulmuştu. Hükümet, elimizde olduğunca her istediğini alabilmişti.Bizden muhakkak bir alanın kilitlenmesini istediler, yaptık! Her şey çok güzel gidiyordu, evvelki liderlerin birçoğundan daha güzeldi ancak sonra ansızın, hiçbir ikaz yapılmadan Mar-A-Lago’daki mülküme sabah 6:30’da çok sayıda casus ve ‘kasa hırsızları’ tarafından baskın yapıldı. Hadlerini çok aştılar. Çılgın!

“First Lady’nin kıyafetleriyle ferdî eşyalarını karıştırdığını öğrendim”

Az evvel casusların First Lady’nin dolaplarını aradıklarını ve kıyafetleriyle şahsî eşyalarını karıştırdığını öğrendim. Şaşırtan bir formda, darmadağınık bırakılmış. Vay!”


Ne olmuştu

İHA’nın haberine nazaran; Trump’ın mülkünde 8 Ağustos günü FBI tarafından yapılan aramanın, Trump’ın başkanlık devri sırasında Florida’daki konutuna bâtın evrakları getirip getirmediğine ait yürütülen bir soruşturma ile ilgili olduğu aktarılmıştı.