Fındık fiyatı yükselme trendinde

Zonguldak’ta özgür piyasada bugün 50 randımanlı kabuklu fındık 46 TL’den süreç görüyor. Eylül ayında okulların açılacak olması, gurbetçilerin geri dönmesiyle fiyatların yükselmesi bekleniyor. Alaplı Ziraat Odası Lideri Gurur Türkoğlu, hür piyasada fındık fiyatının 46 lirayı bulduğunu belirterek, “Birkaç ay içerisinde fındık fiyatı 50 liranın üstüne çıkarak ummadığımız sayıları görecektir” dedi.

Alaplı Ziraat Odası Lideri Onur Türkoğlu, rekolte azlığı ve üreticinin pazara az ölçüde fındık indirmesi nedeniyle piyasada eser fiyatının süratle yükselmeye başladığını kaydederek, “Sezon başlayalı şimdi bir hafta oldu. Birinci günlerde 44 liradan hür piyasada fındık alıcı buldu. Dönemin başlangıcından sonra geçen bir haftalık vakit içerisinde fiyat 46 lira düzeyini gördü. Hür piyasa gösteriyor ki fındık rekoltesi düşük ve üretici pazara fındık indirmedikçe fiyatlar giderek yükselmektedir” diye konuştu.

FINDIK FİYATLARININ ÖNÜ AÇIK 

Türkoğlu, fındık fiyatının özgür piyasada 50 TL üzerine yükseleceği tarafında beklentileri bulunduğunu lisana getirerek şunları kaydetti:

“Eylül ayı okulların açıldığı periyot, fındıkta hasat sonu. O nedenle bu ayda piyasaya her yıl önemli fındık inişi yaşanıyordu. Bu da piyasada fındık fiyatının az da olsa durmasını sağlıyordu. Zira eylül ayında pazara inen fındık, ihracatçıların stoklarını dolduruyordu. Lakin bu yıl beklendiği üzere olmayacaktır. Bugün özgür piyasada 46 lirayı bulan fındık fiyatı eylül ayında da yükselmeye devam edecektir. Bununla birlikte rekolte geçen yılın neredeyse üçte biri oranındadır. Rekolte azlığı ve mevcut eserlerin pazara inmemesi Eylül, Ekim ve Kasım aylarında özgür piyasada fındık muhtaçlığı doğuracaktır. Bu da fiyatının daha süratli yükselmesini sağlayacak. Birkaç ay içerisinde fındık fiyatı ummadığımız sayıları üzerinde görülecektir. Kestirimlerimiz bu istikamette. Bugüne kadar fiyat konusunda hiç yanılmadık, bu sefer de yanılmayacağız. Bir ay daha dişini sıkmalı, sabır göstermeli. Pazara az ölçüde fındık indirmeye devam etmeli, bilhassa emanete fındık vermemeli.”

Türkoğlu ayrıyeten, üreticilerin TMO’yu tercih etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Ürününü illa satmak durumunda olan üretici malını TMO’ya versin” diye konuştu.

KAYNAK: İHA