Geçmeyen göz kızarıklığına dikkat! Kornea aşınması yaşıyor olabilirsiniz…

Daha evvel kornea aşınması yaşadıysanız, bu göz yaralanmasının ne kadar acı verici olduğunu bilirsiniz. Kornea, gözün ışığa odaklanmasına yardımcı olur, böylelikle net bir formda görmeyi sağlar. Sonlar ve hudut uçlarıyla doludur, bu nedenle küçük bir aşınma yahut kesik bile dayanılmaz ağrıya neden olabilir.

Korneanın birden fazla katmanı vardır. Korneayı bir müdafaa katmanı olan duvar olarak düşünün; muhafaza katmanı çıktığında, korneanın aşınması meydana gelir. Birtakım sıyrıklar küçüktür ve kendi başlarına düzgünleşir, lakin kimileri daha derindir ve süratlice tedavi edilmezse korneanın iltihaplanmasına, keratite yahut görme kaybına yol açabilirler.

Kornea aşınmasının nedenleri

Kornea aşınmasına birçok farklı durum neden olabilir. Korneanın çizilmesi, aşınması yahut yırtılmasına neden olabilecekler ortasında tırnaklar, kuru yahut kirli lensler, evcil hayvanlar, beğenilen yabancı bir cisim, toprak, kum, kimyasallar ve gözleri kuvvetli ovuşturma yer alır.

Gözdeki rastgele bir darbe korneayı çizebilir ve aşındırabilir. Bu aşınmalara kir eşlik edebildiğinden bakteri, virüs, mantar yahut parazitler nedeniyle enfekte olma riskleri yüksektir. Rastgele bir enfeksiyonu önlemek yahut görme kaybına neden olmadan evvel tedavi etmek için mümkün olan en kısa müddette bir göz uzmanına görünmek gerekir.

Kontakt lensler de enfeksiyon riskini artırır. Kontakt lensler, gözün önüne giden oksijen ölçüsünü azaltır ve ayrıyeten beşerler ekseriyetle gözlerine dokundukları için ve her vakit pak ellerle dokunmadıklarından bakteriler için ülkü bir ortam oluştururlar. Kornea aşınması durumunda lensler takılırlarsa enfeksiyona yol açabilirler.

Göz yaralanması geçirmeniz durumunda izlenecek adımlar şunlardır:

– Göze dokunmadan nazikçe bir esirgeyici yerleştirin ve tıbbi yardım alana kadar gözün etrafına bantlayın.

– Göze gömülü olan hiçbir objeyi çıkarmayın.

– Gözünü ovmayın.

– Aspirin, ibuprofen yahut öbür nonsteroid antienflamatuvar ilaçları kanı sulandırıp kanamayı artırabileceğinden kullanmaktan kaçının.

Kornea aşınmasının belirtileri

Kornea aşınması birçok farklı belirtiyle ortaya çıkabilir. Kornea aşınmasının en yaygın belirtileri şunlardır:

Aşırı ağrı

Korneanın aşınması o kadar çok acı verir ki, gözünüzü açamayabilir yahut ışığa karşı çok hassas hale gelebilirsiniz. Her göz kırptığınızda, göz kapağınız çiziklere sürtünür. Gözünüzü açtığınızda yahut kapattığınızda ağrının daha ağır olmasının nedeni budur. Bu ağrı, korneanızın içindeki birçok hudut ucundan kaynaklanmaktadır. Korneada ciltten yüzlerce kat daha fazla ağrı reseptörü vardır.

Yabancı cisim hissi

Kornea aşınması durumunda gözünüzde yabancı bir cisim varlığını hissedebilirsiniz. Asla bu hissi yenmek için yabancu cismi kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Bu, enfeksiyon riskini artırabilir. Gözünüzü kapalı tutun, ellerinizi yıkayın ve muayene için çabucak göz hekimine yahut acil servise gidin.

Gözde kum taneleri hissi

Korneanın aşınması, gözlerde kum taneleri varmış üzere hissetmeye de neden olabilir ve daima batma hissi meydana gelebilir.

Kızarıklık

Korneanın aşınması gözünüzde iltihaplanmaya neden olabilir ve gözünüzün kırmızı görünmesine yol açabilir.

Görme problemleri

Korneadaki tüm aşınmalar görme durumunu etkilemez. Korneanın kenarındaki küçük bir çizik görmeyi etkilemeyecektir, lakin aşınma korneanın merkezinde bulunuyorsa, bulanık görmeye yol açabilir. Aşınma enfekte olursa, görme kaybı riski daha yüksektir.

Göz kapaklarının şişmesi

Göz kapakları, aşınmanın boyutuna bağlı olarak az ya da çok şişebilir. Çok fazla aşınma durumunda, gözlerinizi artık açamayacağınız noktaya kadar şişebilirler.

Baş ağrısı

Korneanın aşınması, temel olarak ışığa karşı artan hassasiyet nedeniyle birçok vakit baş ağrısına neden olur.

Kornea aşınması için teşhis ve birinci yardım

Göz hekimi, korneayı mavi ışıkla inceler. Makul bir mühlet sonra, aşınan alanlar görünür hale gelir. Rastgele bir yabancı cisim varsa çıkarılır ve enfeksiyon belirtileri mevcutsa numuneler alınır.

Daha derin yapıların tutulumundan kuşku duyulursa farklı muayeneler yapılır. Derin bir yabancı cisim yahut göz küresinin yarası kuşkusu durumunda farklı tarama çeşitleri kullanılabilir.

Göz ağrısı yahut beğenilen yabancı cisim kuşkusu olması durumunda göz öncelikle tercihen tuzlu su yahut musluk suyu ile düzgünce yıkanmalıdır.

Doğrudan şok yahut fizikî yanık durumunda göze rastgele bir şey uygulanmamalı ve kapalı tutularak korunmamalıdır.

Kornea aşınmasının tedavisi, duruma bağlı olarak şunlardan oluşur:

– Ağrı kesiciler.

– Korneanın güzelleşmesini sağlayan 24 saat boyunca yerinde bırakılan esirgeyici bir pansuman.

– Bazen oral tedavi ile birleştirilen göz damlaları, antibiyotik yahut antiviral tedavi.

– Göz merhemi.

– Enfeksiyon durumunda antibiyotik göz damlalarının izlenmesi ve sık damlatılması için hastaneye yatış gereklidir.

– Delinme yarası acil ameliyat ve hastaneye yatış gerektirir.