GKRY’den ‘Aliyev-Tatar görüşmesi’ açıklaması: Hayal kırıklığına uğradık

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in 5. İslami Dayanışma Oyunları Açılış Merasimi’ne katılmak üzere geldikleri Konya‘da görüşmesine ait yazılı açıklama yaptı.

Azerbaycan’ı Avrupa Birliği‘yle bağlar üzerinden amaç almaya çalışan Rum idaresi açıklamasında, Bakü idaresinin bu davranışıyla kurumsal bağlantı kurmaya çalıştığı AB’nin kurumsal çerçevesini görmezden geldiğini tez etti.

Açıklamada, “(GKRY) Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Kıbrıs Rum tarafının, bu gelişmeyle ilgili duyduğu hayal kırıklığı ve memnuniyetsizliği iletmek için çeşitli seviyelerde teşebbüslerde bulunma talimatı vermiştir” tabirleri yer aldı.

KONYA BULUŞMASI

Ersin Tatar ile İlham Aliyev 9 Ağustos’ta Konya’da bir ortaya gelmişti.

Tatar görüşmede, Aliyev’e Kıbrıs konusunda bilgi vererek, Türkiye ile ahenk içinde bir siyaset yürüttüklerini söylemişti.

Tatar, görüşmenin son derece samimi bir ortamda geçtiğini kaydederek, iki ülke ortasındaki karşılıklı münasebetlerin gelişmesi için değerlendirmelerde bulunulduğunu da vurgulamıştı.