Gübre fiyatları ve kuraklık hasatta randıman düşüklüğüne sebep oldu

Türkiye’nin değerli tahıl ekim alanlarına sahip bölgelerinden Trakya’da buğday hasadında sona gelindi. Kırklareli genelinde yaklaşık 1 milyon 200 bin dekar yere ekimi yapılan buğdayın hasadından 750 bin ton rekolte bekleniyor. Kimi kurak bölgelerde ise randıman, geçtiğimiz seneye göre düştü.

Çiftçi Bülent Oral, kurak bölgelerde randımanın düşük olduğunu belirterek, “Burası Kırklareli’ye bağlı Demircihalil köyü. Geçtiğimiz yıllarda buranın ortalama rekoltesi 350-400 kiloydu. Kuraklıktan ve gübrelerin değerli olmasından kaynaklı randıman düşük. Birçok arkadaşımız toprak üstü ve toprak altı gübre atamadı. Bu türlü olunca randımanlar şu anda 90-100 kilo ortasında. Ocak, Şubat ve Mart aylarında kurak gitti, yağışlar yoktu. Yağışlar Nisan ayından sonra başladı ve bunlar daima randımanın düşük olmasını tetikleyen nedenler” dedi.

Biçerdöver operatörü Cevat Yıldız ise kurak bölgelerde verimlerin düşük olduğunu söz ederek, “Buralar bu türlü kumsal yerler. 100 kilogram biçiyoruz” biçiminde konuştu.