Hangi ülkeler risk altında? DSÖ’den Covid-19 açıklaması

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, global Covid-19 olaylarındaki artış ve maymun çiçeği salgınına dair son durumu kıymetlendirdi.

Son 6 haftada global haftalık yeni olay sayılarının neredeyse 2 kat arttığına vurgu yapan Ghebreyesus, “Covid-19 kaynaklı vefatlar, olaylar kadar süratli olmasa da yükselişte. Artan olaylar, ilerleyen haftalarda daha çok hastaneye kaldırılma ve can kaybı bekleyebileceğimiz manasına geliyor.” dedi.

ARTIŞLARIN SEBEBİ YENİ BİR VARYANT OLABİLİR

Ghebreyesus, son haftalardaki artışta Covid-19’un hangi varyantının tesirli olduğunun bilinmediğinin altını çizerek, “Bu artışın sebebi halihazırda bildiğimiz bir varyant da olabilir yahut büsbütün yeni bir varyant da olabilir.” halinde konuştu.

Covid-19’un yeni varyantının çıkması durumunda eskilerinden daha güçlü ve tesirli olacağını vurgulayan Ghebreyesus, “Bütün ülkeler hazırlıklı olmalı. Salgınla uğraş kapasitesini azaltan ülkeler büyük risk alıyorlar.” ikazında bulundu.

Ghebreyesus, “Hastaneler şimdi dolu değilken artık bütün ülkeler için virüs takip, bağışıklık, iş gücü, tedarik ve dayanıklılık alanındaki boşlukları doldurma vaktidir.” açıklamasını yaptı.

Mevcut Covid-19 aşılarının ağır hastalık ve mevt riskine karşı hala tesirli olduğunu belirten Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelere, sıhhat çalışanları başta olmak üzere yaşlılar ve risk altındaki öteki kümeleri aşılama davetinde bulundu.

14 BİN MAYMUN ÇİÇEĞİ OLAYI VAR

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus, maymun çiçeği olaylarının da artışta olduğunu kaydederek, “70’ten fazla ülkede yaklaşık 14 bin olay bulunuyor.” dedi.

Şimdiye kadar maymun çiçeği nedeniyle 5 kişinin hayatını yitirdiğini belirten Ghebreyesus, tüm can kayıplarının Afrika’da görüldüğünü söz etti.

Ghebreyesus, birçok yeni hadisenin Avrupa’da görüldüğünü vurgulayarak, geçen hafta 6 ülkede birinci kere maymun çiçeği olayı görüldüğü bilgisini paylaştı.