Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Hatay’ın bölünmesine karşı çıkarız

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun’un il yapılmak istenmesiyle ilgili olarak, “Hatay’ın önemi ortadadır. Hatay, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kalesidir. Eğer milli bir dava ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bütünlüğünü ilgilendiren bir hadise varsa biz Hatay’ın bölünmesine karşı çıkarız” diye konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, canlı yayın konuğu olduğu televizyon programında Hatay’daki son duruma ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Program sunucusunun İskenderun’un il yapılmak istenmesine ve “Cumhuriyetin yüzüncü yılına, yüz il yakışır” söylemine ilişkin sorusunu yanıtlayan Savaş, “Türkiye’ye önce bağımsız olmak yakışır, bütün olmak yakışır. Sonra ekonomik olarak müreffeh, zengin bir ülke olması yakışır” dedi.

“Yıllardır Hatay’ı başka sınırlar içinde göstermeye çalışıyorlar”

Hatay’da deprem sonrası nüfusun üçte birinin şehir dışında olduğunu hatırlatan Savaş, Suriyeli nüfusu ile Hataylıların nüfusunun neredeyse kafa kafaya geldiğini, mevcut doğurganlık oranlarıyla on yılda zaten nüfus olarak geride kalınacağının altını çizdi. Başkan Savaş, şöyle devam etti:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx