‘Her tarafta bir değişim başladı’

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’te soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

6 AY İÇİNDE RAHATLAMA: 2015’te ne dediysek bugün de aynı şeyi söylüyorum. İnsanların hayatında çok şey değişecek. İnsanlar evlerinde rahat oturacak, mutfaklar şenlenecek. Hemen kısa sürede değil. Ama kısa sürede 6 ay içinde rahatlama, ferahlama olacak.

ÜÇ AY İÇİNDE VİZE SORUNU BİTECEK: Üç ay içinde vize sorununu bitireceğiz. Her vatandaş artık Avrupa Birliği’ne vizesiz girecek.

SÖZÜMDEN DÖNMEM: Göreceksiniz cumhurbaşkanı olarak geldiğimde bütün emeklilerin hesabına Kurban Bayramı’nda 15 bin lira para yatacak, şimdi yatmayan asgari ücret farkı ve o dönemin asgari ücretini yatıracağım. Bay Kemal sözünden dönmez.

MUTFAĞIMA BAKACAKLAR: Önümüzdeki seçimlerde göreceksiniz; Trabzon’da da değişim başladı, Kayseri’de de değişim başladı. Türkiye’nin her tarafında bir değişim var. Biz neyi, nasıl yapacağımızı çok iyi biliyoruz. Kılıçdaroğlu’nun bir hesap uzmanı olduğunu ve devlete 27.5 yıl hizmet ettiğini, israfın nasıl önlendiğini bilmek istiyorlarsa bana bakacaklar, evime bakacaklar, mutfağıma bakacaklar.

HANIM ALMIŞ: (En son mutfağa bir makina almışsınız) Hanım almış, ben de gördüm, bu neye yarıyor diye sordum.

BİRİNCİ TURDA ALACAĞIM: Parlamentoda çoğunluğu sağlayacağız, cumhurbaşkanlığını da alacağız. Yeni bir sayfa açacağız. Ben birinci turda sonucu alacağımıza inanıyorum.

BİR HATAMIZ VAR: (Seccade tartışması) Kimse fark etmedi. Doğru, bir yanlışımız var burada, fark edilmesi lazımdı. Biz politikacılar yere çok az bakarız. Hep karşıya bakarız. Eleştiri gelebilir. Samimi bir Müslümanım. Samimi Müslümanlara sığınıyorum dedim. (Tuzak kuruldu mu?) Onu bilmiyorum. Tuzak diyen oldu, komplo diyen oldu ama sonuçta bir gerçek var. Benim o gerçeği başka bir gerekçeye sığdırmam, bana yakışmaz. ( Erdoğan’ın, şükür namazı sözleri) Bu tamemen acaba biz Kılıçdaroğlu’nun yükselişini nasıl indirebiliriz diye yapılıyor, bu istismar aslında. Kimin Allah’a yakın olup olmadığını sadece Yüce Yaradan bilir.

LİSTE MESAİSİ: (CHP listelerinden mi seçime girilecek?) Şu anda çalışma yapılıyor. Oran ya da kişi bazında bir çalışma yok. Makul insanlarız hepimiz. O makuliyet çerçevesi içerisinde oturup konuşacağız, çalışacağız.

HDP’YE BAKANLIK İDDİALARI: Hayır, görüşmedik bunları. Altı lider bir aradayız.

ALTI LİDERİN ORTAK KARARI: (CHP’yi bırakacak mısınız?) O konuda 6 lider karar aldık. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçince partiyle ilişkimizi keseceğiz.

İnce’ye teklif yapıldı

Kılıçdaroğlu, İnce ile görüşmesinin hatırlatılıp bir teklif yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine “Orada değil, ama teklif yapıldı” dedi. CHP lideri, “14 Mayıs sonrasına dair bir teklif mi?” sorusuna “Öncesi de sonrası da dahil olmak üzere” yanıtını verdi. Uzlaşma sağlanamadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bana göre üzerimize düşeni yaptık” dedi. İnce ise Twitter’dan yaptığı açıklamada “Sayın Kılıçdaroğlu ile partimizi ziyareti sırasında; deprem bölgesini, sandık güvenliğini, trolleri konuştuk. Kendisi tarafından bana ittifak ile ilgili hiçbir teklif yapılmamıştır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir