İBB Meclisi’nden Swiss Otel yerinin satışına onay: 2 CHP’li, 2 DÜZGÜN Partili üye ‘hayır’ dedi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi mayıs ayı ikinci oturumu, Saraçhane’deki belediye binasında, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı.

Mecliste, Beşiktaş Vişnezade Mahallesi 684 Ada 1-4-6 parsellerdeki Swissotel‘in bulunduğu yerin satışı da görüşüldü.

CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Ali Tüy, yerin satışına ret oyu vereceğini belirterek, CHP’li Meclis Üyesi Özgür Öz ile muhalefet şerhi koyduğunu kaydetti.

DÜZGÜN Partili Meclis Üyesi Yakup Fındık, yerin satışıyla ilgili ters teklif sunmak istediğini tabir ederek, “İçerisinde kiracısı olduğu için gerekli rekabet şartları oluşamayacağından tekrar görüşülmek üzere hukuk kuruluna geri gönderilmesi noktasında oylanmasını talep ediyorum” dedi.

CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı, “Tüm değerlendirmelere hürmetimiz var lakin arkadaşların şahsî değerlendirmeleridir. Biz CHP Kümesi olarak aldığımız küme kararı doğrultusunda 23 No’lu gündem unsuruna ‘evet’ oyu vereceğiz” tabirlerini kullandı.

Hukuk Kurulu Lideri AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar ise bu teklifin kendilerinin değil yönetimin teklifi olduğunu, satış talebinin altında İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun imzasının bulunduğunu söyledi.

Kaynar, 1988’de, Bedrettin Dalan periyodunda, belediye encümen kararı alınarak, 30 yıllık intifa hakkı karşılığında bu taşınmaza otel ve müştemilat yapılması kararı alındığını, 1989’da kontrat yapıldığını, Nurettin Sözen devrinde de otelin inşa edildiğini anlattı.

Otelin faaliyeti ve işletmeci firmanın üst hakkı devam ederken 2009’da alınan meclis kararıyla buranın da içinde bulunduğu birçok taşınmazın satışına karar verildiğini aktaran Kaynar, ”Satış kararı çerçevesinde 2011’de buranın ihalesi yapılmıştır. Bu ihale sürecine karşı CHP’li üç meclis üyesi dava açmış ve Yönetim Mahkemesi, ihalenin, encümen kararının iptaline karar vermiştir. İptal kararı 2017’de Danıştay onayından da geçtikten sonra katılaşınca, tapunun iptali ve belediye ismine tescili için bu kere Büyükşehir Belediyemizce dava açılmıştır. Mahkeme, tapu iptaline ve ödenen satış bedelinin iadesine karar vermiştir” diye konuştu.

Kaynar, bu kararın da Bölge Adliye Mahkemesince onandığını söz etti.

Ekrem İmamoğlu devrinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının talebiyle meclise bir sulh protokolünün sevk edildiğini kaydeden Kaynar, protokol çerçevesinde tapunun belediyeye geçtiğini ve tapu üzerinde işletmeci firmanın o periyotta ödediği ihale bedeli güncellenerek ipotek tesis edildiğini anlattı.

Kaynar, ”Şu anda bu taşınmazın üzerinde 1 milyar 225 milyon 672 bin 556 lira ipotek mevcuttur. Büyükşehir Belediyemizce bu bedelin ödenmesi gerekiyor ya da bu taşınmaz satılıp satış bedeliyle karşılanması teklifinde bulunuyor. Biz AKP Kümesi olarak 2009’da verdiğimiz karar çerçevesinde hareket ediyor ve bu satış kararına bu sebeple ‘evet’ oyu veriyoruz” dedi.

Muhammet Kaynar, daha evvel satışın iptali için dava açan CHP’lilerin artık bu taşınmazın satışını istemelerinin çelişki olduğunu, bunu izah etmeleri gerektiğini kaydetti.

Tekrar kelam alan Tarık Balyalı, o gün satışa karşı çıkan CHP kümesinin yanlışsız yaptığını lisana getirerek, şöyle devam etti:

  • Yalnızca tek bir firmanın katıldığı, rekabetin oluşmadığı bir ihale olduğu için mahkeme arkadaşlarımızı haklı bulmuştur. Şayet AK Parti, 2009-2014 yıllarında bu satıştan aldığı parayı geri ödese, bu bahiste mahkemeye gidilmese, mahkeme sonucunda da bugünün kurallarında yaklaşık 1 milyar 300 milyon lira üzere bir ödeme sayısı ortaya çıkmasaydı, bu bugün meclisin konusu olmayacaktı. AK Parti o periyotta bu parayı iade etmediği için ilgili firma dava açmış ve parasını şimdiki bedeliyle geri istemiştir. Rekabet kaidelerinin oluşması için Liderimize sonuna kadar güveniyoruz. Geçmiş periyotta Kadir Topbaş’a bu satış yapılırken güvenmiyorduk, haklıydık. Sonucunda mahkeme de bizi haklı buldu.

Meclis 1. Başkanvekili Okul, Balyalı’ya reaksiyon göstererek, “Şimdi burada çok pahalı hizmetler vermiş, merhum olmuş bir belediye liderine ‘güvenmiyoruz’ lafını kınıyorum” diye konuştu.

AKP Küme Sözcüsü Faruk Gökkuş da İBB idaresini zorda bırakmamak için bu kararı aldıklarını, CHP Kümesi ısrarcı değilse teklifin komiteye çekilmesini teklif edeceklerini söyledi.

Balyalı ise “İlk konuşmamda CHP Kümesi olarak görüşümüzün olumlu olduğunu ve ‘evet’ vereceğimizi söyledim. Hala görüşümüzün arkasındayız” dedi.

Konuşmaların akabinde oylamaya geçildi.

DÜZGÜN Partili Meclis Üyesi Yakup Fındık’ın karşıt teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

Swissotel’in bulunduğu yerin satışına ait gündem hususu, CHP’li meclis üyeleri Mehmet Ali Tüy ve Özgür Öz ile UYGUN Partili meclis üyeleri Yakup Fındık ve Bora Kılıç’ın muhalefet şerhi ile oy çokluğuyla kabul edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.