İnsansız robot boğulanları kurtaracak

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de birinci kere dünyaca ünlü Konyaaltı Kıyısı’ndaki EKDAĞ Plajı’nda insansız cankurtaran robot uygulamasını hayata geçirdi. İnsansız cankurtaran robotuyla 10 vatandaş boğulmaktan kurtarılırken, uygulama tatilcilerin büyük beğenisini topladı.

Dünyaca ünlü Konyaaltı Kıyısı her gün binlerce yerli ve yabancı konuğu ağırlıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de birinci sefer hayata geçirdiği insansız cankurtaran robotu projesiyle, tatilciler gönül rahatlığı ile denize giriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Konyaaltı Kıyısı’ndaki EKDAĞ Plajı’nda hizmet veren insansız cankurtaran robot, deniz de boğulma hadiselerine anında müdahale edebiliyor.

ANINDA HAREKETE GEÇİYOR

Cankurtaranlar tarafından uzaktan kumanda edilen insansız cankurtaran robotu, 800 metre menzil ile 45 dakika su yüzeyinde kalabiliyor. 200 kilogram yükü taşıyabilen robot, kamera ve aydınlatma sistemiyle de olay ile bağlantı sağlayacak ses sistemine sahip. Büsbütün yerli üretim olan insansız cankurtaran, Büyükşehir Belediyesi EKDAĞ Plajı’nda tatillerini geçiren konukların büyük beğenisini topluyor. Birinci defa geçtiğimiz yıl kullanılmaya başlanan insansız cankurtaran robotuyla 10 vatandaş boğulma tehlikesinden kurtarıldı.

“TATİLCİLER ÇOK MEMNUN”

Antalya Büyükşehir Belediyesi EKDAĞ A.Ş. Konyaaltı İşletme Müdürü Mehmet Şahin, insansız cankurtaran robotunun tatilcilerden tam not aldığını söyledi. İki yıldır cankurtaran robotunun hizmet verdiğini lisana getiren Mehmet Şahin, “Cankurtaran robotunun kullanımına yönelik gerekli eğitimlerimizi aldık. EKDAĞ plajımızda cankurtaran robotumuz hizmet veriyor. Tatilcilerimiz çok şad. Çok süratli bir halde bir boğulma olayı olduğunda müdahale edebiliyoruz. Bu vakte kadar insansız cankurtaran robotumuz 10 vatandaşımızın hayatını kurtardı” dedi.

“KRAMP GİREN VATANDAŞA MÜDAHALE”

Denizde yüzerken ayağına kramp giren ve insansız cankurtaran robotuyla kıyıya kadar getirilen Ali Akın, birinci olarak cankurtaranlara teşekkür etti. Her gün denize girdiğini söyleyen Ali Akın, “Cankurtaran arkadaşlar çok dikkatli, ayağıma kramp girmişti, dinlendiğimi fark ettiler ve çabucak cankurtaran robotu gönderdiler. Rahat rahat kıyıya kadar geldim. Bu türlü bir hizmeti verdiği için Büyükşehir Belediye Liderimiz Muhittin Böcek’e teşekkür ederim. Burada itimat içinde denize girebiliyoruz” diye konuştu.

“GÖNÜL RAHATLIĞI İLE DENİZE GİREBİLİYORUZ”

Kızıyla denize gelen Başaran Yeşilyurt isimli tatilci de “Deniz de yüzerken vakit zaman bir grup aksilikler yaşanabilir. İnsansız cankurtaranın olduğu bu plajda vatandaşlar daha bir gönül rahatlığı ile denize giriyor. Biz çok mutluyuz. Arkadaşlarımızdan robot sayesinde kurtulan insanların olduğunu duyduk. Çok hoş bir şey” dedi.

Filiz Arslan da bu türlü teknolojinin bir eserin plajda kullanılmasının çok kıymetli olduğunu kaydetti. Filiz Arslan, robot sayesinde süratli müdahale edilebilmesinin ve bir can kurtarmanın çok bedelli olduğunu belirtti.