İşte Bu Hafta Kripto Paraları Etkileyecek 20 Olay!

Borç tavanı tartışmaları için son tarih olan 1 Haziran yaklaşırken kripto paralar ve borsa, piyasa duyarlılığını önemli ölçüde etkileyebilecek bir dizi ekonomik olaya hazırlanıyor. ABD Hazine Bakanlığı, bir anlaşmaya varılamaması halinde ülkenin 1 Haziran 2023’ten itibaren 31,4 trilyon dolarlık borcunda temerrüde düşebileceği uyarısında bulundu. Buna ek olarak, piyasa katılımcıları bu ayın sonundaki istihdam piyasası verilerini merakla bekliyor. Bu sırada, ABD Merkez Bankası yetkilileri ilk kez faiz artırımına ara verme olasılığını değerlendiriyor. Peki, bu hafta neler olacak? İşte bu hafta kripto paraları etkilemesi beklenen bazı kritik olaylar…

Piyasada neler oldu?

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere G7 ülkeleri zirvesi sırasında ABD Başkanı Joe Biden bir açıklama yaptı. Milyonlarca Amerikalı için gıda yardımını tehlikeye atarken zengin vergi kaçakçılarını ve kripto para traderlarını koruyan bir borç anlaşmasını kabul etmeyeceğini açıkça belirtti. Ancak, anlaşmanın reddedilmesi ABD ekonomisi için sorunsuz bir yolculuğu garanti etmiyor. Daha önce ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bir anlaşmaya varılamamasının hem ABD hem de küresel ekonomiler için önemli bir risk oluşturacağı konusunda uyardı.

Mayıs 2023’ün geri kalanında birkaç önemli makroekonomik olay planlanıyor. Devam eden borç tavanı müzakerelerinin yanı sıra, başka önemli olaylar da var. Mayıs 2023 Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları 24 Mayıs Çarşamba günü ortaya çıkacak. Piyasa katılımcıları, Fed yetkililerinin hem mevcut toplantıda hem de gelecekteki FOMC toplantılarında faiz artırımına ara verme olasılığına ilişkin oylama kalıplarını yakından analiz edecek. Ayrıca, ABD’de enflasyonun önemli bir göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Endeksi’nin 26 Mayıs Cuma günü açıklanması planlanmakta. Uzmanlara göre PCE rakamlarındaki bir düşüş potansiyel olarak Bitcoin fiyatlarında bir artışı tetikleyecek. Daha detaylı olarak bakarsak, aşağıdaki olaylar dikkat çekiyor…

Bu hafta kripto paraları bu olaylar etkileyecek

Bugün, Fed yetkilileri TSİ 15:30 ve 17:50’deki Logan, Barkin ve Bostic’in konuşmalarıyla merkez sahneye çıkacak. Bu konuşmalar, merkez bankasının para politikası konusundaki duruşu hakkında fikir vereceği için yatırımcılar ve analistler tarafından yakından izlenmekte.  23 Mayıs Salı günü, önemli verilerin açıklanmasıyla odak noktası Amerika Birleşik Devletleri’ne kayıyor. Bu veriler arasında inşaat sektörünün durumu hakkında fikir veren ABD İnşaat İzinleri ve ülkenin ekonomik faaliyetlerinin anlık bir görüntüsünü sunan ABD İmalat ve Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) yer alıyor. Bu veriler TSİ 15:00 ve 16:45’te açığa çıkacak.

24 Mayıs Çarşamba günü Atlantik okyanusunun her iki yakasında da önemli gelişmeler yaşanıyor. İngiltere’nin enflasyon rakamları, ülkenin fiyat dinamiklerine ışık tuttuğu için yakından incelenmekte. Bu arada, yatırımcılar İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı ve ABD Hazine Bakanı Yellen’ın konuşmalarını merakla bekleyecek.  BoE başkanı 16:00’da, Yellen ise 17:05’te konuşacak.

25 Mayıs Perşembe günü için ABD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri yakından takip ediliyor. Ayrıca, ABD İşsizlik Başvuruları ve Bekleyen Konut Satışları raporları işgücü ve konut sektörü bilgileri sunacak. 26 Mayıs Cuma günü, dikkatler ABD Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi’ne (PCE) çevrilmekte. Eş zamanlı olarak, ABD Michigan Beklentiler Endeksi de önemli bir gösterge olacak. Hafta sona ererken, 27 Mayıs Cumartesi günü, kripto ekosistemi için önemli kilometre taşını temsil ediyor. Zira Ronin unlock için beklenti yaratıyor.

FED yetkililerinin konuşmaları dikkat çekiyor

Bu arada, önümüzdeki günlerde birkaç FED yetkilisinin konuşma yapması bekleniyor. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Haziran 2023’teki bir sonraki FOMC toplantısında faiz artışlarına ara verilmesini desteklediğini ifade etti. Bu olaylar ve Fed yetkililerinin açıklamaları, ABD’nin para politikası kararları hakkında daha fazla fikir verecektir.

Piyasa katılımcılarının, bu olayları yakından takip etmeleri tavsiye edilmekte. Zira kripto piyasası üzerinde önemli bir etkiye sahip olması ve gelecekteki piyasa duyarlılığını şekillendirmesi beklenmekte. Borç tavanı müzakerelerinin sonucu, Fed’in faiz artırımı konusundaki tutumu önem taşıyor. Ayrıca enflasyon verileri önümüzdeki haftalarda yatırım kararlarını etkileyen önemli faktörler olacak. Traderlar ve yatırımcılar, sürekli değişen ekonomik ortamda yol alırken bu olayları büyük bir ilgiyle izleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir