İsveç’ten dalga geçer üzere iade: Teröristlere sahip çıkıp, dolandırıcıyı iade ediyorlar

NATO Doruğu’nda imzalanan mutabakat kapsamında Finlandiya ile bir arada terör örgütlerine yönelik işbirliği muahedesi imzalayan İsveç, bugüne kadar Türkiye’nin terör örgütleri PKK ve FETÖ mensuplarına yönelik iade taleplerini karşılıksız bıraktı.

Aynı İsveç, bugün dolandırıcılıktan aranan bir hatalıyı Türkiye’ye iade ederek, “suçluları iade ediyoruz” algısı oluşturmaya çalıştı.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine nazaran, Türkiye’nin dolandırıcılık kabahatinden kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki bir kişinin Türkiye’ye iade edilmesine karar verdiği belirtildi.

Yargıtayın kararını pahalandıran İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bir durum olduğuna işaret etti.

Reuters’a açıklamada bulunan İsveç Adalet Bakanı Morgan Johansson, “Bu olağan rutin bir husus. İsmi geçen şahıs bir Türk vatandaşı ve Türkiye’de 2013 ve 2016 yıllarında dolandırıcılık kabahatlerinden ceza almış.” dedi.

“İADESİNE PÜRÜZ BİR DURUM YOK”

Johansson “Yüksek mahkeme bu mevzuyu inceledi ve şahsın iadesine mahzur teşhis eden bir durum olmadığına kanaat getirdi.” dedi.

TÜRKİYE’NİN TERÖR LİSTESİ SORUSUNU CEVAPSIZ BIRAKTI

İsveç Adalet Bakanlığı sözcüsü, şahsın Türkiye’nin ilettiği listede olup olmadığı sorusuna cevap vermedi.

NATO mutabakatı kapsamında Türkiye,  İsveç’e iadesini istediği hatalıların bir listesini verdi. Ankara, listeyi iletmesinin akabinde listedekilerin iadesinin başlamamasından ötürü rahatsızlığını lisana getirmişti.

2011 yılından beri İsveç’te yaşayan ve bu müddet içinde sığınma başvurusu da bulunan kişinin, dolandırıcılıktan Türkiye’de 14 yıl mahpus cezası bulunduğu kaydedildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Söz konusu kişinin Türkiye’ye iade edilmemek için din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürüldü.

KAYNAK: AA, HABER7