İtalya’daki helikopter kazası için soruşturma başlatıldı

İtalyan ANSA ajansının haberine nazaran, Toskana ile Emilia-Romagna bölgeleri ortasındaki Apenin dağlarında 9 Haziran’da meydana gelen helikopter kazasına ait Reggio Emilia Cumhuriyet Savcılığı, kusurlu felaket ve adam öldürme suçlamalarıyla soruşturma başlattı. Savcı Marco Marano’nun soruşturmayı büyük kapalılık içinde yürüttüğü belirtildi.

Enkazın bulunduğu yerin sıkıntı bir alan olduğu söz edilen haberde, İtalyan Ulusal Uçuş Güvenliği Ajansı’nın (ANSV) da incelemeler için A119 Koala tipi helikopterin kazasına ait bölgeye teknik takım gönderdiği vurgulandı.

Bu ortada, Gazzetta di Modena’ya konuşan kazada ölen İtalyan pilot Corrado Levorin’in pilot arkadaşı Igor Caboni ise helikopterin yıldırım isabet etmesi sonucu düştüğünü öne sürdü.

Kazada hayatını kaybeden Lübnanlı yolculardan birinin kazadan az evvel çekip oğluna gönderdiği görüntü, İtalyan basınında geniş biçimde yer bulurken, kelam konusu imajda helikopterin fırtınalı havada yol aldığı görülüyor.

İtalyan basınında yer alan öteki haberlerde de cenazelerin enkaz bölgesinden alınarak Modena’ya götürüldüğü ve burada kaza nedeninin açıklığa kavuşması için cesetlere otopsi yapılacağı kaydedildi.

Öte yandan, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, cenazelerin Türkiye’ye nakil tarihi şimdi netlik kazanmadı. İtalyan makamları ile iş birliği içinde nakil süreçleri için gerekli sürecin başlatıldığı, Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği’nin de cenazelerin en süratli halde Türkiye’ye ulaşması konusunda çalışmaları yakından takip ettiği öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.