Johnson koltuğuna veda etti: Gözler yeni başbakanda

İngiltere Başbakanı Boris Johnson; tartışmalı politik kararları ve özellikle son iki yıldır sebebiyet verdiği skandallar sebebiyle uzun müddettir istifa baskısıyla karşı karşıyaydı. Reaksiyonların arkası gerisi kesilmezken son olarak kabinesinin beşte birinin istifa etmesi üzerine Johnson, baskılara daha fazla dayanamayarak

Yerine gelecek kişi muhakkak olana dek vazifesine devam edecek olan Johnson’ın istifasının akabinde memleketler arası kamuoyunun da odağı yeni başbakanın kim olacağı oldu. Bu makam için basına nazaran en mümkün görünen isimler şöyle:

BEN WALLACE

Boris Johnson hükümeti boyunca Savunma Bakanlığı vazifesinde bulunan Ben Wallace, bilhassa Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana İngiltere siyasetinde aktifliği artan isimlerden. Ukrayna’nın silahlandırılmasında kıymetli rol oynayan Wallace, Johnson’a olan sadakati bilinmesine karşın parti içinde de desteklenen bir isim. Wallace, anketlerde de başka beklenen adaylardan büyük farkla öne çıkıyor.


Ben Wallace

LIZ TRUSS

Geçen yıl eylül ayından beri İngiltere Dışişleri Bakanlığı misyonunda bulunan Truss, hükümetin şahin kanadından ve tıpkı Ben Wallace üzere Ukrayna savaşı sonrası popülerliği artan isimler ortasında. Daha evvel bir tankın içinden verdiği pozlarla Demir Leydi lakaplı eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’a benzetilen Truss, global kriz ortamındaki aktifliğiyle öne çıkan adaylardan biri.


Liz Truss

RISHI SUNAK

Önceki gün istifasını veren Maliye Bakanı Rishi Sunak, daha evvelce Johnson sonrası periyodun doğal önder adaylarından görülse de Koronavirüs periyodunda verilen parti skandalları ve karısının isminin vergi usulsüzlüklerine karışması nedeniyle kredisini bir ölçü de kaybetmiş üzere. Tekrar de ölçülü ve sakin yaklaşımının yanı sıra pandemi periyodundaki finansal yardım paketleri ile devlet sıkıntılarına önemli yaklaşımı Sunak’ın ismini öne çıkarıyor.


Rishi Sunak

DOMINIC RAAB

Geçen eylülden bu yana Başbakan Yardımcısı olarak misyon yapan Dominic Raab, Johnson sonrası devir için önde gelen isimlerden bir başkası. Skandallar devrinde Johnson’a olan dayanağı bilinen Raab, hem deneyimi hem de parti içinde gördüğü dayanakla kuvvetli adaylar ortasında yer alıyor.