Kastamonu’da Ezine Çayı tekrar taştı

İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durumu İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından, meteorolojik manada kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da şiddetli yağış tesirli oluyor.

Özellikle Kastamonu’nun kuzey kesitlerinde tesirli olan yağış nedeniyle köprüler yıkıldı, birçok mesken ve iş yerini su bastı.

Oluşan heyelanlar nedeniyle Küre-İnebolu, Cide-Şenpazar yolu ulaşıma kapandı. 11 Ağustos 2021’de sel felaketinin yaşandığı ve onlarca vatandaşın ömrünü kaybettiği Bozkurt ilçesinde şiddetli yağışların sonucunda dere yataklarında ve Ezine Çayı’nda su düzeyi yine yükseldi.

Ekipler teyakkuz halinde

Yaşanacak ihtimal olumsuzluk ve can kaybına karşı Kastamonu Valiliği ve tüm kurumlar teyakkuz haline geçti.

Oluşturulan kriz masası ile tüm kurumlar teyakkuza geçirildi. Beklenen şiddetli yağış öncesinde Kastamonu Valiliği 410 işçi, 11 dalgıç, 3 kurtarma botu ve 318 makine ekipmanı kuzey kesitlerine konuşlandırıldı.

Öte yandan, Bozkurt İlişi köyü sel suları altında kaldı. Botlarla vatandaşlar kurtarıldı.

Ezine Çayı yine taştı

Geçen yıl 11 Ağustos’ta sel yaşanan ve büyük yıkımlara neden olan Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı’nın debisi tekrar yükseldi. Çaydan taşan sel suları, kent merkezinin iç kısımlarına yayılmaya başladı.

Bozkurt Belediyesi ve Devlet Su İşleri Kastamonu 23. Bölge Müdürlüğü takımları sel sularının tahribatını önlemek için bölgede çalışmalarını sürdürüyor.