Kirlilik kaynaklı hastalıklar 2019’da 9 milyon kişinin vefatına yol açtı

The Lancet Planetary Health mecmuasında yayımlanan araştırmada, 2019’da kirlilik kaynaklı hastalıkların yol açtığı vefatlar incelendi.

Kirlilik kaynaklı hastalıkların 2019’da 9 milyon vefata yol açtığı kayda geçerken, Hindistan yaklaşık 2,4 milyon, Çin ise yaklaşık 2,2 milyon vefatla başı çekti.

ABD ise 142 bin 883 kayıpla en fazla kirlilik kaynaklı hastalıklardan mevt görülen ülkeler ortasında 7. sırada yer aldı.

Dünya genelinde 2019’daki kirlilik kaynaklı hastalıklardan vefat oranı 100 bin şahısta 117 olurken ABD’de bu oran 43,6 olarak gerçekleşti.

Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti, 100 bin bireyde yaklaşık 300 kirlilik kaynaklı hastalıklardan mevtle birinci sıralarda yer aldı, Brunei, Katar ve İzlanda ise 15 ila 23 ile bu bahiste en düşük mevt oranlarına sahip ülkeler oldu.

2000’de yaklaşık 2,9 milyon, 2015’te de 4,2 milyon kişinin vefatına yol açan sanayi kaynaklı hava kirliliği, 2019’da ise 4,5 milyon kişinin hayatına mal oldu.

Araştırmada, 2019’da, 1,4 milyon vefata neden olan su kirliliği, 900 bin mevte neden olan kurşun kirliliği öne çıktı.

Çalışmada ayrıyeten, kirliliğin dünya çapında sigara ve pasif içicilikle tıpkı sayıda kişinin vefatına yol açtığı kaydedildi.

Boston College Global Halk Sıhhati Programı ve Global Kirlilik Gözlemevi Yöneticisi Philip Landrigan, 9 milyon kişinin kaybının çok fazla olduğunu lakin kirlilik kaynaklı hastalıklardan mevt sayılarının azalmadığını belirtti.

Landrigan, meyyit sayısının yaklaşık olarak 2015 ile birebir olduğuna ve bu ölümlerin önlenebileceğine işaret ederek “Kolay şeylerden çıkar sağlıyoruz. Endüstriyel hava kirliliği ve kimyasal kirliliğin hala arttığını görüyoruz.” sözlerini kullandı.

Kirlilik kaynaklı hastalıklardan ölümlerin dörtte üçüne hava kirliliğinin neden olduğuna dikkati çeken Landrigan, bunun büyük bir kısmına ise “kömürle çalışan elektrik santralleri ve çelik fabrikalarıyla taşıtların yol açtığını vurguladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.