Kraliçe Elizabeth’in cenazesine, Türkiye’den 1 buçuk milyon kısım karanfil gönderilecek

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, 96 yaşında ömrünü yitirdi.

Kraliçe Elizabeth’in 8 Eylül’de vefat etmesi sonrasında Kraliyet Ailesi, yas ve cenaze merasimi için 10 günlük bir program hazırlandı.

Program kapsamında, Antalya’da ve Isparta’da kesme çiçek kesiminde hareketlilik başladı. Bilhassa cenaze merasimi için İngiltere’den Antalya’ya yapılan kesme çiçek talebinde yüzde 80-90’a varan bir talep artışı yaşandı.

DHA’nın haberine nazaran; kesme çiçek üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer alan Antalya’da, kasım- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- kasım ayları ortasındaki devirde ise yayla bölgesi olarak nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 aylık kesintisiz üretim sürecindeki bu boşluk dolduruluyor.

Kraliçe Elizabeth’in mevti de Isparta bölgesindeki yayla üretiminin son devrine denk geldi.

İhracatta birinci sırada İngiltere yer aldı

Antalya’daki seralardaki hasat periyodu kasım ayında başlayacağı için şu an İngiltere’den yüksek talep olmasına karşın, eser yetersizliği nedeniyle firmalar siparişlere yetişemiyor.

Bu periyotta İngiltere’ye olan kesme çiçek ihracatını 7-8 gün süren seyahatte tırlarla gerçekleştiren dal, Kraliçe’nin vefatıyla nakliyatlarını uçaklarla günlük olarak göndermeye başladı. Firmalar emekçi sayıları ve mesai saatlerini artırdı. Kesme çiçek ihracatında öncelik olarak İngiltere’yi birinci sıra aldı.

“Isparta’da yayla üretiminin de azaldığı bir devir geldi”

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ve Süs Bitkileri Meslek Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Eylül akşamı Kraliçe’nin mevt haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını belirterek şu tabirleri kullandı:

“Ülkede gerçekleşecek olan ulusal yas ve cenaze programının 10 gün süreceği belirtiliyor. Lakin içinde bulunduğumuz periyot Antalya’da kesme çiçek üretimi yok, Isparta’da yayla üretiminin de azaldığı bir devir geldi.”


“Tırla sevk edeceğimiz eserlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük”

Normal haftalık kontratlarının olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına yeni gelen siparişlerle kesme çiçek kesiminde İngiltere’nin birinci sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, “Cenazeden ötürü bu hafta prestijiyle tırla sevk edeceğimiz eserlerimizi uçak sevkiyatına dönüştürdük. Tırla 7-8 gün sürerken, uçakla sonraki gün ellerinde oluyor.” diye konuştu.

“Yaklaşık 1 ay boyunca bu hareketliliğin de sürmesini bekliyoruz”

Kraliçe Elizabeth’in vefatıyla kesme çiçek siparişlerinde yüzde 80-90’lık bir artış olduğunu söz eden Çelebi, “Ancak bu devir üretim boşluğumuzdan ötürü bu sipariş artışının yüzde 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan cins ise karanfil, her renkteki karanfili de gönderiyoruz. 10 günlük program dışında yaklaşık 1 ay boyunca bu hareketliliğin de sürmesini bekliyoruz.” dedi. Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye direkt ihracatının yanı sıra Hollanda’ya da önemli ölçüde çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin de cenazeden ötürü ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

Hem mesai hem personel sayıları artırıldı

Çiçek firmasında kalite denetim ve depo sorumlusu ziraat mühendisi Rabia Yıldırım, yayla bölgesindeki üretimin az olduğu periyot olması nedeniyle olağanda günlük 8 saat formunda bir çalışma programı uygularken, Kraliçenin vefatı üzerine hem mesai saatleri hem de emekçi sayılarını artırmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Yıldırım, bu süreçte her gün günlük 2’şer saat mesai ve 11- 18 Eylül Pazar günleri de çalışma kararı aldıklarını lisana getirdi. Yıldırım, 30 olan emekçi kapasitesinin de 45 şahsa çıkartıldığını kaydetti.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri İsmail Yılmaz ise yayla olarak söz edilen Isparta’nın haziran- kasım ayları ortasında, Antalya’nın sıcak olduğu yaz devrindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu:

“Üretim dönemimizin da 12 ay boyunca yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki üretim alanlarının büyük kısmını Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’da 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon kolluk bir üretim kapasitesi mevcut. Olağanda bu periyotta İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin kol çiçek gönderirken, Kraliçe Elibazeth’in vefatıyla birlikte bu sayının cenaze merasimi periyodunda en az 1,5 milyon kol olacağını iddia ediyoruz. İngiltere’den taleplerde önemli bir artış var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil yüklü üretimiz mevcut. Cenaze ve yas programının akabinde da muhakkak bir mühlet daha bu hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz.”