Maaş artırımı yanlış hesaplanıyor

Birleşik Kamu-İş, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan maaş artırım oranının eksik hesaplandığı ve memurlar ile emeklilerin maaş kaybı yaşadığı bildirildi.

Cem YILDIRIM

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, eksik hesaplanan artırım oranlarının düzeltilerek fark ödenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvurdu.

‘YÜZDE 5’LİK KUSUR VAR’

Çalışma iktisadı uzmanı Prof. Aziz Çelik, Maliye’nin memur ve emekli maaşlarını eksik hesapladığını savunarak “Temmuz artışı yüzde 41.69 hesaplandı. Yüzde 46.69 olmalıydı. Bakanlık, memur maaşları ve emekli aylıkları artışında yüzde 2.60 ile yüzde 5.27 oranında eksik hesaplama yaptı. Bu hesapta enflasyon farkı yanlışı var” dedi. Çelik, şu açıklamayı yaptı: “Ocak 2022’de yapılan yüzde 5’lik artırımın yanında hükümet ayrıyeten maaşlarda yüzde 2.5’luk bir uygunlaştırma yaptı. Artık bu yüzde 2.5’luk fark geri alınıyor. Bu süreç hukuksuzdur. Maliye 6 aylık enflasyondan yüzde 7.5 indirerek enflasyon farkını yüzde 34.85 olarak buluyor. Halbuki Ocak 2022’de yapılan yüzde 2.5 ek artırım bir iyileştirmedir, refah hissesidir ve geri alınamaz.”

KAMU-İŞ MÜRACAAT YAPTI

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’ndan yapılan açıklamada, Bakanlık tarafından yapılan hesaplamada, 6 aylık enflasyon oranından evvelki 6 ayın başında toplu kontrat ile yapılan artırım oranını puan olarak düşürmek yerine, yüzde olarak düşürüldüğünü belirtti. Konfederasyon yetkilileri, “Eksik hesaplanan memur maaş artırım oranlarının düzeltilerek, mevzuat kararları doğrultusunda hakikat hesaplaması ve gerekli düzenlemenin yapılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvurduk” açıklaması yaptı.

Emeklilerin maaş farkları yatırılmadı

Öte yandan emeklilerin maaş farkları da hâlâ ödenmedi. Ekomonist Prof. Burak Arzova, toplumsal medya hesabından, “Annem emekli ve fark ödenmedi. Bu türlü bir durumun daha evvel yaşandığını hatırlamıyorum” paylaşımı yaparken, Arzova’ya cevap veren Hazine eski Müsteşarı Mahfi Eğilmez de, “Yatmadı hocam, ben de daha evvel bu türlü bir durum olduğunu hatırlamıyorum” dedi. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu da Bakanlığa yaptığı müracaatta fark ödenmesinin eksik hesaplanan artırım oranlarının düzeltilerek yapılması gerektiğini belirtti.