Milorad Dodik, Bosna Hersek başkanı Dzaferovic’in istifasını istedi

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Sırp üyesi Milorad Dodik, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu üyelerinin bir ortaya geldiği, ülkenin başşehri Saraybosna‘daki Devlet Başkanlığı binasında yapılan kurul toplantısı akabinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Milorad Dodik, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Sefik Dzaferovic‘in istifasını talep etti.

Dodik, Dzaferovic’in milletlerarası alanda Kurulun “ortak tutumunu” temsil etmediğini öne sürerek, “Dzaferovic kendi tavrını vurguluyor ve anayasayı ihlal ediyor. Bu sebeple Dzaferovic istifa etmeli. Bir sonraki oturuma kadar bunu yapmaz ise ben misyondan alınması için yasal süreçleri başlatacağım” diye konuştu.

Dodik’in yansısının, Dzaferovic’in daha evvel Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu‘ne (BMGK) hitabında verdiği iletilerden kaynaklandığı söz edildi.

DZAFEROVİC’İN BM GÜVENLİK KURULU’NA HİTABI

BMGK’ye hitap eden Sefik Dzaferovic, Avrupa Birliği (AB) Barış Gücü EUFOR‘un vazife mühletinin uzatılmasını talep etmişti.

Dzaferovic, Sırbistan‘ın süratle silahlandığını, Hırvatistan‘ın ise seçim yasası ıslahatı konusunda kabul edilemez halde Bosna Hersek’in iç işlerine müdahale ettiğini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.