Müslüman ve Hristiyan öğrenciler, Sefine bölgesinde birlikte dua etti

Şırnak’ta, Müslümanlar, Museviler ve Hristiyanlar için kutsal olarak kabul edilen 2 bin 114 rakımlı ‘Sefine’ bölgesinde, Müslüman ve Hristiyan öğrenciler birlikte dua etti.

Şırnak Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi öğrencileri ile Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü gönüllüleri, Nuh Tufanı sonrası Nuh’un Gemisi’nin birinci karaya oturduğu yer olarak bölgede bir ortaya geldi.

DHA’nın haberine nazaran; yöresel kıyafetler giyen öğrenciler, Arbaneler eşliğinde ezgiler söyleyerek Hazreti Nuh’un mescidi olarak kabul edilen bölgeye geldi.

Romanya’dan Erasmus Programı kapsamında Şırnak’a gelen öğrencilerden Maria Lonescu ve Karolla Cazan Müslüman öğrenciler ile birlikte mescitte dua etti.

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, öğrencilere ziyaret sırasında eşlik etti.

“3 din açısından kutsal olan bir yerdeyiz”

Erkan, hususa ait açıklamalarında şu sözleri kullandı:

“İkinci Cudi Sanat Aktiviteleri içinde hocalarımız ve öğrencilerimizle bir arada Hazreti Nuh’un mescidinin olduğu Cudi Dağı’nın tepesindeki bölgeye geldik. Biz 40 yıldır gelmeyi hayal ettiğimiz ve gelemediğimiz bu sefine bölgesine bu sene ikinci sefer geldik. İnşallah haziran, temmuz ayında bir şenlik daha olacak. Orda da inşallah bütün halkımız gelecek. Biz çok memnunuz. Allah bu imkanları sağlayan herkesten razı olsun. Buraya öğrencilerimizi getirdik. 3 din açısından kutsal olan bir yerdeyiz. Erasmus öğrencilerimiz de geldi. Son 40 yıldır herhalde gelen birinci Hristiyanlar onlar oldu. Bu da onlara nasip oldu.”


“Onun gemisini Hristiyanlık dünyası kilise olarak görüyor”

Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde eğitim gören Erasmus öğrencisi Romanyalı Maria Lonescu da şu sözleri kullandı:

“Burası kutsal bir yer. 3 din tıpkı yere geliyorlar. Zira Hazreti Nuh bütün dinlerde geçiyor. Bizim Hristiyanlıkta Hazreti Nuh çok kıymetli bir peygamber. Zira onun gemisini Hristiyanlık dünyası kilise olarak görüyor. Yani şayet bir insan kendini berbat hissederse kiliseye gidiyor. Niçin, zira kilise birebir gemi üzere sıkışınca gideceğin yerdir.

“Buraya geldiğimiz vakit yalnızca biz ve Allah varız”

Bu yer bizim için kutsal zira dünyanın kuvvetli şeylerini bırakıyoruz. Buraya geldiğimiz vakit yalnızca biz ve Allah varız. O bize güç veriyor. Birinci kez geldim buraya çok büyük bir fırsat benim için. Dua ettim. Şükür ettim ki buraya geldim daha da geleceğim tahminen de. Çok hoş bir şey yani. Müslümanlar ve Hristiyanlar tıpkı vakitte dua ediyorlar. Allah kabul etsin.”