Netflix, Disney+ üzere platformların içerikleri yakında YouTube üzerinden izlenebilecek

İnsanların belirli fiyatlar karşılığında dizi, sinema üzere içerikleri izlemesine imkan tanıyan görüntü akış hizmetleri, hem ülkemizde hem de dünyada gitgide popülerleşiyor. YouTube’da bu popülerlik karşısında karlarını artırmak için abonelerinin görüntü akış hizmetlerine üye olmasına imkan tanıyacak bir özellik üzerinde çalışıyor.

Wall Street Journal’ın haberine nazaran YouTube, üyelerinin diğer yayın platformlarına abone olmasını sağlayacak ‘Kanal Mağazası’ özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Başka hizmetler için YouTube üzerinden abonelik satın almayı sağlayan bu özellik üzerinde 18 aydır çalışıldığı belirtiliyor.

Açıklamalara nazaran bu özellik, ‘channel store’ ismi verilen bir online mağaza vasıtasıyla kullanılabilecek. Bunun yanı sıra özelliğin sonbahar aylarında sunulacağı ve şirketin öbür platformların buna dahil olması için görüşmeler halinde olduğu aktarılıyor.

Özelliğin birinci etapta ABD’de erişime açılacağı, lakin ilerleyen zamanlarda daha geniş çapta kullanıma sunulabileceği de gelen haberler ortasında yer alıyor.

Yeni özelliğin YouTube’un yayın platformları için yeni bir reklam alanı olacağını gösteriyor. Görüntü akış platformları YouTube üzerinden yayınladıkları pilot kısmın akabinde izleyicinin abone olması çağırısında bulunup YouTube izleyicisini kendi platformuna abone yapılabilecek.

Ek olarak YouTube’un buradan elde edilecek gelirleri ortaklar ile paylaşmayı düşündüğünü, lakin bunun her ortakta farklılık gösterebileceği kaydediliyor.