Novak Djokovic’in Tarihe Geçtiği 2023 Roland Garros’un Hikayesi

Sezonun ikinci Grand Slam Turnuvası Olan Roland Garros’u Sırp Tenisçi Novak Djokovic kazandı. Norveçli rakibi Casper Ruud’u üç sette deviren Sırp raket, bu zaferle birlikte yılda dört defa yapılan ve tenisteki en prestijli turnuvaları tanımlayan ‘Grand Slam’ turnuvalarını tam 23 defa kazanmayı başardı. Bu alanda eşit şampiyonluk sayısına sahip olduğu ezeli rakibi Rafael Nadal’ı geride bıraktı.

2023 Roland Garros çok sayıda dramaya da sahne oldu. Öyleyse gelin, bu büyük organizasyonun hikayesini birlikte inceleyelim…

Teniste sezonun ikinci Grand Slam turnuvası olan Fransa’daki Roland Garros’da ipi Novak Djokovic göğüsledi.

Toprak kortun efsane ismi Rafael Nadal’ın sakatlığı sebebiyle katılmadığı bu seneki turnuvada Nadal’ın yokluğu fazlasıyla hissedildi. Paris’te en fazla kazanan oyuncu olan Nadal’ın yokluğu Fransız dergilerinde ‘Kralı Olmayan Topraklar’ başlığı ile duyuruldu. Ezeli rakibi Nadal’ın yokluğunu çok iyi değerlendiren ise bir başka efsane isim Novak Djokovic oldu. 

Rekor canavarı Sırp Raket, rekorlarına bir yenisini daha ekledi.

Dile kolay tam 23. defa Grand Slam kazanmayı başaran Djokovic, bu alanda en fazla şampiyonluğa sahip tenisçi unvanını ele geçirdi.

Maçın ardından duygusal anlar yaşayan Sırp yıldız, finalde set vermeden devirdiği Norveçli rakibi Casper Ruud’dan övgüyle söz etti ve kendisinin gelecekte birçok defa şampiyonluk yaşayacağına inandığını söyledi. 

Djokovic’in sıradaki hedefi ise Temmuz ayında çim kortta düzenlenecek bir başka Grand Slam turnuvası olan Wimbledon olacak.

Bu turnuvada Djokovic’in en büyük rakibi olarak gösterilen İspanyol genç yetenek Carlos Alcaraz ise yarı finalde Djokovic’e elendi.

Turnuvanın erken finali olarak kabul edilen bu maçta çekişmeli geçen ilk setin ardından sakatlık yaşayan Alcaraz, tecrübeli rakibi karşısında tutunamadı ve kaybetti. 

Bu maçta yaşanan dramalar ise bununla sınırlı değildi. Fransız seyircilerle yıldızı barışmayan Djokovic, birçok defa yuhalandı ve seyircilere tepki gösterdi.

Turnuva finalisti Casper Ruud ise finali kaybetmesine rağmen tüm tenisseverlerin takdirini kazandı.

Büyük bir mücadele ortaya koyan Norveçli raket, üçüncü kez bir Grand Slam finalinden yenik ayrılarak Paris’i üzüntüyle terk etti. Ancak maçın birçok bölümünde performansıyla seyircilerden yoğun alkış aldı. Ruud, bu şansızlığını Temmuz ayında Londra’da çim kortta kırmaya çalışacak.

Kadınlarda ipi göğüsleyen isim ise Polonyalı raket Iga Swiatek oldu.

Finalde Çek rakibi Karolina Muchova’yı yenmeyi başaran yıldız tenisçi, dördüncü kez Grand Slam kazanarak Serena Williams’ın en genç yaşta dört Grand Slam kazanan kadın tenisçi rekoruna ortak oldu. Maç sonrası göz yaşlarına hakim olamayan Swiatek, dünya bir numarasındaki yerini perçinledi.

Teniste sezonun geri kalanında çim kort ve sert kort sezonları yaşanacak.

Avustralya ve Fransa’nın ardından Temmuz ayında İngiltere’de Eylül ayında ise ABD’de iki Grand Slam turnuvası daha oynanacak. Novak Djokovic, bu turnuvaları da kazanması durumunda aynı sene içinde dört grand slam turnuvasını da kazanmayı başararak kırılması çok güç yeni bir rekorun daha sahibi olacak.

Roland Garros ile birlikte tenis dünyasında “G.O.A.T” yani “Greatest of all time” (tüm zamanların en iyisi) tartışmaları da yeni bir boyut kazandı.

Djokovic, iki ezeli rakibinden Federer’in ardından Nadal’ı da Grand Slam şampiyonluğu sayısında geride bırakarak zirvede yalnız kaldı. Yeniden dünya bir numarası olan yıldız sporcu, 36 yaşında olmasına rağmen gençlik yıllarındaki gücünden ve kondisyonundan bir şey kaybetmiş gözükmüyor. Tüm başarılarına rağmen özellikle tenis seyircilerinden Nadal ve Federer’in gördüğü sevgi ve saygıyı göremeyen Djokovic, buna rağmen kararlı yürüyüşüne devam taviz vermeden devam ediyor. Bakalım Djokovic’in rekorlarla dolu hikayesi kaç sene daha devam edecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir