Rus petrolü Asya’ya akıyor: En büyük alıcılar Hindistan ve Çin

Ukrayna’yı işgale başladığı 24 Şubat’tan itibaren tarihi bir tecride maruz kalan Rusya’ya, batı blokunun öncülüğünde birçok ülke tarafından sayısız ambargo uygulandı. G7 ülkeleri, Rusya’dan petrol ithalatını kademeli olarak bitireceklerini ya da büsbütün keseceklerini duyurmuştu. Geçtiğimiz nisan ayında Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Batılı ülkeleri “enerji pazarını istikrarsız kılmaya çalışmakla” suçlamış ve fosil yakıt ihracatı için yüzlerini Asya’ya döneceklerini açıklamıştı. Piyasa istihbarat firması Kpler’e nazaran, Hindistan ve Çin’in başını çektiği Asya ülkeleri, nisan ayında Avrupa’yı geçerek tarihte birinci sefer en fazla petrol alan kıta pozisyonuna yükseldi.

MAKAS DAHA AÇILACAK

Kpler datalarına nazaran nisan ayında, dünyanın en fazla petrol ihraç eden ülkelerinden oluşan OPEC+ üyesi Rusya’dan Asya kıtasına sevk edilen ham petrolün toplam hacmi 74 ila 79 milyon varil ortasında seyretti. Ukrayna’nın işgal edildiği şubat ayından evvel bu oran 27 milyon varil civarındaydı. Asya geçen ay birinci kere Avrupa’yı geçerek en büyük petrol alıcısı olurken mayıs ayında kıtalar ortasındaki bu farkın daha da genişleyeceği kaydedildi.

FIRSATTAN İSTİFADE

Brent petrolün varil fiyatı 116 dolar civarı seyrederken, Rusya Maliye Bakanlığı, nisan ayında Ural petrolünün varilinin 70 dolardan süreç gördüğünü açıklamıştı. Çin ve Hindistan’ın, Brent petrole kıyasla yüzde 33 daha ucuz fiyattan satılan Rus petrolüne istek gösterdiği, Asya’nın petrol alımlarında doruğa yükselişinin ana nedeninin bu olduğu düşünülüyor. Güç danışman firması FGE’ye nazaran ise, Avrupa Birliği’nin bu yılın sonuna kadar ülkeden yapılan tüm ithalatları kademeli olarak durdurma konusunda muahedeye varması halinde, Rusya’nın deniz yolu üzerinden Asya’ya sevk ettiği petrol 45 milyon artarak 60 milyon varile yükselecek.

MOSKOVA’DAN SRİ LANKA’YA YARDIM

Öte yandan iflasın eşiğine gelen ve yakıt darboğazındaki Asya ülkesi Sri Lanka, Rusya’dan petrol aldığını açıkladı. Güç kıtlığı nedeniyle hayatın durma noktasına geldiği Sri Lanka’da devlet petrol şirketi, Rusya’dan alacakları petrolü işleyeceklerini ve istasyonlara servis edeceklerini duyurdu. Kolombo idaresinin Rusya’dan ne kadar alım yaptığı ve ödemeyi nasıl yapacağı açıklanmadı. Geçtiğimiz günlerde Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, ülkenin bir günlük petrol stokunun kaldığını ve akaryakıt istasyonlarında yakıt bulunmadığını açıklamıştı.

Avusturya’da güç krizi işsizliği tetikleyecek

Rusya ile Ukrayna ortasında başlayan savaşın akabinde, Avrupa ülkelerindeki doğal gaz ve başka güç kaynaklarına yönelik panik süratle artarken, Avusturya’da güç krizi nedeniyle yaklaşık 300 bin kişinin işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Kronen Zeitung gazetesinin haberine nazaran, Avusturya Sanayii Federasyonu Lideri Georg Knill, neredeyse tüm besin sanayisinin doğal gaz arzına bağlı olduğunu söz etti. Çelik üretiminin büyük doğal gaz kapasiteleri gerektirdiğini belirten Knill, öbür kesimlerin de önemli biçimde krizden etkileneceğini, Avusturya hükümetinin ise Rusya’dan gaz tedarikinin kesilmesi durumunda bir planı olmadığını söyledi. Federasyonun varsayımlarına nazaran yaklaşan kriz hasebiyle 300 bin kişinin işi risk altında.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.