Solak Beşerler Hakkında Bilmediğiniz Şeyleri Öğrenince Çok Şaşıracaksınız

Solak olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Sağ elini kullanan bir kişinin yanında otururken yazarken dirseklerine vurmak, olağanda tutulamayan bir makas bunlardan bazılarıdır. Solak beşerler günlük ömürlerinde ekseriyetle sakarlıkla karşılaşırlar. Lakin solaklar muhtemelen bunu esasen biliyorlar. Lakin solak beşerler hakkında bilmediğiniz öbür şeyler de var. Bunları sizin için listeleyeceğiz.NÜFUSUN YÜZDE 12′ Sİ SOLAK

Nüfusun yalnızca yüzde 12’si solak, lakin bu yüzde yavaş yavaş artıyor. Birçok ülkede solak olmak uzun vakitten beri kabul edilse de hala solak olmayı kabul etmeyen ülkeler var. Neyse ki, giderek daha fazla kabul görüyor ve bu nedenle solaklığı benimseyen insanların yüzdesi yavaş yavaş artıyor. 1860’da solakların şeytanla bir antlaşma yaptığı bile düşünülüyordu.

SOLAK OLAN ŞAHISLARDA ALERJİ OLMA TALİHİ DAHA FAZLA

Solak mısınız ve ilkbaharda alerjiniz var mı? Bu şaşırtan değil. Cerebral Dominance: The Biological Foundation isimli kitap, solak insanların bir şeye alerjisi olma mümkünlüğünün 11 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten otoimmün bir hastalık geliştirme bahtları 2,5 kat daha fazladır.

SOLAKLAR MİGRENE KARŞI DAHA HASSAS

Solak bir insanın hayatı her vakit güllük gülistanlık değildir. Ayrıyeten, sol elini kullanan bireylerin sağ elini kullananlardan iki kat daha sık migren geçirdiği görülüyor.

SOLAK BEŞERLER HUZURSUZ UYURLAR

Hepimiz bazen uykumuzda hareket ederiz, lakin solak insanlarda çok daha yaygındır. Periyodik uzuv hareket bozukluğu (PLMD) fenomeni, solak beşerler ortasında çok daha yaygındır. PLMD, uzuvların uyku sırasında istemsizce hareket ettiği bir durumdur. 2011’de yapılan bir araştırma, sol elini kullananların yüzde 94’ünün, sağ elini kullananların yüzde 69’una kıyasla bazen bundan muzdarip olduğunu gösteriyor.

SOLAKLAR DAHA ZEKİ

Evet, solak olmanın da avantajları olabilir. 2007’de yapılan bir araştırma, solak insanların çoklukla daha yüksek IQ’ya sahip olduğunu gösteriyor. Ne yazık ki, bunun nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyoruz. Daha da baş karıştırıcı hale getirmek için, 2010’da diğer bir çalışma tam zıddını argüman etti.

SOLAKLIK ERKEKLERDE DAHA FAZLA

2008’de yapılan bir solak anketindeki cinsiyet farklılıkları , erkeklerin bayanlardan daha sık solak olduğunu gösterdi. Araştırmacılar 144 solak insanın datalarını incelediler ve erkeklerin daha sık solak olduklarını buldular, kesin olmak gerekirse: erkeklerde bunu bayanlardan yüzde 23 daha sık görüyoruz.

ÇOKLU VAZİFEDE DAHA İYİLER

Solak insanların sağ elini kullananlara nazaran çoklu misyonlarda daha güzel olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten solakların, sağ elini kullananlardan daha uygun hatırlayabildiği görülüyor.

DİL YUVARLAMA

Bazen latife olarak, lisanının kenarlarını yuvarlayan var mı diye soruyoruz. Bunu herkes yapamaz ve görünüşe nazaran daha az solak insan yapabilir. Ve araştırmalara nazaran, sağ elini kullananların yüzde 74,8’ine kıyasla, solak insanların yalnızca yüzde 62,8’i lisanlarını yuvarlayabiliyor.