Son Dakika: Chancel Mbemba’nın gerçek yaşı olay oldu! O belge ortaya çıktı, herkes 27 yaşında sanarken… Fenerbahçe de istiyordu…

Fransa Ligue 1 ekiplerinden Marsilya’nın yeni transferi Chancel Mbemba’nın gerçek yaşının bilinenden daha büyük olduğuna ilişkin ortaya çıkan belgeler futbol dünyasında şaşkınlık yarattı.

CNN Fransa’nın servis ettiği habere göre; 27 yaşında olduğu bilinen Chancel Mbemba’nın 4 farklı doğum tarihi var. Fransız gazeteci Romain Molina, yetenekli savunmacının aslında 27 değil 34 yaşında olduğunu kanıtladığını savunduğu bir döküman paylaştı.

Chancel Mbemba’nın futbola başladığı kulüpteki ilk profesyonel lisansı olduğu anlaşılan söz konusu belgede doğum tarihi 1988 olarak gözüküyor. Bazıları henüz gün yüzüne çıkmayan diğer kayıtlarda ise 1991, 1995 ve 1990 doğumlu olduğu görülüyor.

FIFA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konuyla alakalı tüm belgeleri incelediğini belirten FIFA, ilgili soruşturmanın başlatıldığını duyurdu.

TRANSFERDE AVANTAJ SAĞLIYOR

Afrika ülkelerinde Avrupa’ya bir çıkış kapısı olarak görülen gençlik turnuvalarında boy gösteren futbolcuların yaşlarının küçültülmesi sık rastlanan bir olay. Bu sayede daha güçlü takımlar kurularak oyuncuların büyük takımların radarına girmesi kolaylaşıyor ve potansiyel transferlerde avantaj elde ediliyor.

Zaman zaman Afrika’dan çıkan oyuncuların doğum tarihi üzerinde yapılan oynamalar ortaya çıkarılabilirken zaman zaman ise arşiv yetersizliği sebebiyle gerçek doğum tarihi hiçbir zaman öğrenilemiyor.

THE GUARDIAN BU KONU İÇİN ÖZEL DOSYA HAZIRLADI

The Guardian, 2010 yılında hazırladığı “Sonsuza kadar genç: Nijerya futbolunun yaşlanma problemi” isimli dosya haberde bu soruna dikkat çekmiş ve Nwankwo Kanu’nun o dönem aslında 33 değil 42 yaşında olduğunu, Obafemi Martins’in ise 25 değil 32 yaşında olduğunu yazmıştı.

JAY JAY OKOCHA DA ONLARDAN BİRİ

Aynı haberde kariyerinde bir dönem Fenerbahçe forması giyen Jay-Jay Okocha’nın da gerçek yaşının 10 yaş daha büyük olduğu kaydedilmişti.