‘TÜİK’in dataları gerçeği yansıtmıyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Lideri Mehmet Balık, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Birleşik Kamu-İş konfederasyonu araştırma ünitesini Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya nazaran Haziran ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 5,65, altı aylık bazda 74,83, yıllık bazda ise yüzde 171,36 oranı ile üç haneli rakamlardadır” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Lideri Mehmet Balık, Eğitim İş Eskişehir Şube binasında düzenlenen basın toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in  enflasyon sayılarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

“ENFLASYON ORANI YILLIK BAZDA YÜZDE 171,36”

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı oranlarına nazaran aylık bazda yüzde 2,98, beş aylık bazda yüzde 35,64 ve son bir yıla nazaran yüzde 73,5 oranında artış yaşandığını belirten Balık, açıklanan enflasyon oranlarının son 20 yılın en yüksek düzeylerinde seyrettiğini söyledi. Balık, “Birleşik Kamu-İş konfederasyonu araştırma ünitesinin Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya nazaran Haziran ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 5,65, altı aylık bazda 74,83, yıllık bazda yüzde ise 171,36 oranı ile üç haneli rakamlardadır” dedi.

“KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİN MAAŞLARIN ALIM GÜCÜ GEÇEN YILIN TABAN FİYATIN BİLE GERİSİNE DÜŞTÜ”

Kamu çalışanları ve emeklilere, enflasyon farkı harici yüzde 7,5 oranında artırım yapılmasının, bugün yaşanan enflasyona nazaran, maaşların alım gücü geçen yılın taban fiyatın bile gerisine düştüğünü belirten Balık, “Yandaş konfederasyon kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını savunmak yerine AKP iktidarının buyruğuna amade bir biçimde imzaladıkları toplu kontrata nazaran, Temmuz ayında birinci 6 aylık enflasyondan verilen yüzde 7,5 oranı düşülerek 7 puan eklenecektir. Anlaşılacağı üzere kamu işçileri ve emeklilere Haziran ayı enflasyonu kalem oyunları ile yüzde 0’a bile düşse, birinci 5 ay enflasyonu yüzde 35,64 olarak hesaplandığı için maaş artırımları 0,5 puan aşağı çekilerek 35,14 olarak yansıtılacaktır.” formunda konuştu.

“KAMU İŞÇİLERİ GÜNDEN GÜNE YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLDİ”

Balık, “Geçtiğimiz yıllarda, yılda yalnızca iki defa gelen artırım haberlerinden bile rahatsızlık duymaktaydık. Lakin AKP hükümeti, günlük olarak gelen artırım haberlerindense artık aylık artırımlara bile vatandaşları razı etmeye çalışmaktadır. TÜİK’in çarpıtılmış sayılarının bile gerisinde seyrederek kamu işçileri günden güne yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Bundan yalnızca 10 yıl evvel en düşük kamu işçisi maaşının minimum fiyatın 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını eğitime ve ülke çıkarlarına adamış kamu işçilerinin maaşı minimum fiyatla bir tutulmaya başlanmıştır. Daima geçmişten medet uman AKP iktidarının bu hesapla en düşük kamu işçisi maaşını en az 10 bin liraya çıkarması gerekmektedir” sözlerini kullandı.

“İŞSİZLİK ORANI DA NE KADAR GERÇEĞİ YANSITTIĞI TARTIŞMA KONUSUDUR”

TÜİK’in Nisan ayı işsizlik sayılarına nazaran geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleştiğini, geniş tarifli işsizlik oranının ise yüzde 22,7 olarak açıklandığını vurgulayan Balık şöyle konuştu:

* TÜİK bilgilerine nazaran işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir evvelki aya nazaran 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Lakin bu sayıların ve hesaplama tekniğinin ne kadar gerçeği yansıttığı bir tartışma hususudur.

* TÜİK’in açıkladığı her istatistik üzere işsizlik sayıları da hayal eserinden diğer bir şey değildir.

* AKP iktidarının sayılarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir.

* Vatandaşların hayat tecrübeleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu sayılarının tam aykırısını göstermektedir.

* AKP iktidarının siyasetleri, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir.

* AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe iktisattaki kriz büyümeye ve milyonlarca işçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecektir.

* AKP iktidarının akla ve bilime uygun bir halde üretim, yatırım ve düzgün bir para siyaseti üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir biçimde tahlil üretemeyecektir.

* AKP İktidarı hemen önemli ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve vatandaşımızın işsizlik problemini çözmelidir.

* Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir halde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için uğraş veren kamu işçilerinin ve emeklilerin sıkıntıları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu işçileri ve emekliler AKP’ye bunun hesabını sandıkta soracaktır.