Türk judosu, Japon başantrenör ile olimpiyatlara hazırlanacak

Türkiye Judo Federasyonu Lideri Sezer Huysuz, “Kadın ve erkek olimpik grubumuzun başına Japon hocamız geldi, sistemsel olarak da Japon sistemi ön plana çıkacak” diyerek 2024’teki olimpiyat oyunlarında muvaffakiyete ulaşacaklarını lisana getirdi.

Türkiye Judo Federasyonu Lideri Sezer Huysuz, Japon başantrenör Kohei Oishi’nin koordinesinde yeni bir sisteme geçtiklerini, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda da madalyanın geleceğine inandığını söyledi.

Başkan Huysuz, judoda devam eden çalışmaları ve gelecekle ilgili planları kıymetlendirdi.

Türk judosunu 6 yıldır yeni projelerle en üste taşımanın uğraşını verdiklerini belirten Huysuz, “2016 Ekim prestijiyle Türk judosunda 93 bin lisanslı atletimiz vardı, bugün 130 bine yakın lisanslı atletimiz var. Şu anda 81 vilayet ve ilçelerinde judo antrenörleri atandı. Projeler ve çalışmalar judoyu bu sayılara getirdi.” dedi.

Judoda muvaffakiyetin meyvelerini 2024’ten sonra almaya başlayacaklarını vurgulayan Huysuz, “2016 Rio’ya 4 atletle katılmıştık, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na 6 atletle katıldık, 2016’dan kalan ve olimpiyatlara giden tek atletimiz Kayra Sayit’ti, 5 yeni atletimiz vardı. Bugün 6 atletimiz da 2024 Paris için çaba veriyor. Doğal maksadımız 2024 Paris Olimpiyatları’nda madalyayı alıp 2028’deki atletlerin en yeterli yere gelmesini sağlamak.” diye konuştu.

Huysuz, 2024 Paris için çok yeterli hazırlandıklarını anlatarak, “Tokyo’daki takımımızdan başantrenörümüz ayrıldı, yerine Japon hocamız Kohei Oishi başladı. Bayan ve erkek olimpik kadromuzun başına Japon hocamız geldi, sistemsel olarak da Japon sistemi ön plana çıkacak. Japon hocanın koordine edeceği bir grup olacak, şu anda kamplarımızı bir arada yapıyoruz. Japon hocayla bir arada inşallah Paris Olimpiyatları’nda amaca ulaşırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Japonya’da teknik bir judonun yapıldığına, Avrupa’da ise güç üzerinden atletlerin muvaffakiyet aradığına dikkati çeken Huysuz, “Şu anda en büyük gayemiz Özbekistan’daki dünya şampiyonası. Japon hocayla âlâ bir hava yakaladık, arkadaşlarımız da motive oldular. İnşallah 2024’te muvaffakiyete ulaşacaklar.” sözlerini kullandı.

TÜRK JUDO TARİHİNDE BİR İLK

Avrupa Judo Birliğinin (EJU) sportif yöneticiliğine seçilmesini kıymetlendiren Huysuz, şunları söyledi:

“Türk judo tarihinde birinci defa bir kişi EJU idaresine seçildi. Atlet olmamız ve 6 yıldır judo yöneticiliği yapmamızın bir meyvesi oldu. EJU Spor Yöneticisi olmak neden değerli; alınan her kararda bir imzamız, bir fikrimiz var. EJU’da yer almamızla bir arada Türk judosunun bulunduğu nokta bir tık daha öne çıktı. Zati Avrupa’da Türk judosu ön plandaydı, Avrupa’da birinci 7’deyiz.”

Avrupa ile her periyot yarıştıklarını vurgulayan Huysuz, “Dünyada da yerimiz 12’de, sizin de bildiğiniz üzere 17 yıl ortadan sonra 2017’de Azerbaycan’da birinci madalyalarımızı aldık. 2018, 2019 ve 2020’deki dünya şampiyonalarını madalyayla tamamladık.” diye konuştu.

“2024’TEN SONRA ÇOK DAHA BAŞARILI BİR EKİP”

Büyüklerin ve gençlerin koordineli çalıştığını kaydeden Huysuz, “Olimpik takımımızdaki 28 atletimizin 20’si genç. Ekvador’daki şampiyonada yarışan bayan ekibimizin tamamı olimpik atlet. Yani 2024’ten sonra çok daha başarılı bir grup olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Milli judocuların performanslarını artırmak için büyük karşılaşmalara girdiklerini anlatan Huysuz, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Avrupa, dünya, Akdeniz Oyunları, İslami Dayanışma Oyunları.. Ekiplerimiz âlâ hazırlandı. Gençlerimiz Ekvador’da, oradaki büyükelçimize çok teşekkür ediyorum, kadrosu yalnız bırakmadı. Ağır karşılaşmaların olduğu aylardayız. Bilhassa Ağustos’ta; İslami Dayanışma Oyunları, Avrupa şampiyonaları, Ekvador’da gençler ve Bosna Hersek’te ümitler, dünya şampiyonaları, ardından Özbekistan’da büyükler dünya şampiyonası, inşallah gruplarımız hoş sonuçlar alacak. Bu sonuçlarla da 2024 ve 2028 için koyduğumuz planlamanın yanlışsız gittiğini gösterecekler.”

“JAPON ATLETLERLE KARŞILAŞMAK…”

En büyük hayal kırıklığının Tokyo Olimpiyatları’nda madalyanın kıyısından dönmek olduğunu aktaran Huysuz, şunları kaydetti:

“2020 Tokyo’da ekibe çok güveniyordum, inanarak oraya gittik. Pandeminin bize verdiği en büyük zahmet olimpiyatlarda kaçırdığımız madalyalar oldu. Türkiye’den birinci sefer 4 atletimiz dünya sıralamasında birinci 8 içinde olimpiyatlara katıldı. Bu çok büyük bir başarıydı, Tokyo’dan madalyasız dönmek hayal kırıklığımız oldu. İki atletimiz 5. oldu. Vedat Albayrak ve Bilal Çiloğlu dünya sıralamasında çok âlâ olmalarına karşın birinci maçlarında Japon sportmenlerin çıkmasıyla erken final yaptı. En makûs Bilal ve Vedat’ın üçüncülükleri garantiydi fakat Japon atletlerle karşılaşmak bizi iki madalyadan etti. Mikail Özerler ve Kayra Sayit ile de talihsizlikler yaşadık. 20 yıl ortadan sonra birinci sefer bu kadar argümanlı gittik.”

Türkiye’nin spor tesisleriyle ve atlete takviyeleriyle sayılı ülkeler ortasına girdiğine işaret eden Huysuz, “Şu anda her vilayette faaliyet düzenleyebilecek bir altyapımız var. Gereç ve tesis konusunda, eğitim hayatında, Türk sporu yatırımlarla, imkanlarla uygun bir düzeyde. Eksikliklerimizden birisi uyum diyebilirim, başka federasyonlarla ortak projelerimiz maalesef çok güzel değil.” formunda görüş belirtti.

YENİ TESİS 50 ODALI, 150 YATAKLI OLACAK

Huysuz, Judo Kamp Eğitim Merkezi inşaatına Gençlik ve Spor Bakanlığının da takviyesiyle 2023’te başlanacağını belirterek, “Bu tesislerdeki gayemiz atletlerimizin 365 gün orada kalabilmesi. 50 odalı 150 yataklı bir tesis olacak. Genç, ümit ve büyüklerin ortak kamp yapabileceği, yatılı kalabilecekleri tesisimizde hoş imkanlar sağlayacağız. Fizik tedavi merkezimizin, memleketler arası idman salonumuzun olduğu, Japonya’daki sistemin aynısının olduğu bir merkez. Çocuklarımız burada kendini geliştirecek.” diye konuştu.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle orta verilen liglere de başlayacaklarını aktaran Huysuz, “Eylül ayında liglerimiz tekrar başlıyor. Bölgesel ligimiz, alt ligimiz, büyükler ve ümitler ligimiz var. Büyükler ligimiz 16 bayan 16 erkek gruptan oluşuyor, nitekim ligimiz renkli bir lig, daha da geliştirebileceğimizi düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

(AA)