Türkiye 10 ülkeden tarım toprağı kiralayacak

Tarım Bakanlığı, Latin Amerika ve Afrika’da 10 ülkede tarım toprağı kiralamak için görüşmelere başladı. Ukrayna ile de bu mevzuda temasa geçildi. Özellikle Türkiye’de iklimsel olarak üretimi sıkıntı olan eserlerin ekimi yurt dışında kiralanacak yerlerde yapılacak.

AMAÇ İHRAÇ ESERLERİ YETİŞTİRMEK

Sudan’da geçmiş yıllarda 850 bin hektar civarında bir arazi kiralanmış lakin daha sonra bu proje sekteye uğramıştı. Öncelikle bu proje tekrar hayata geçirilecek. Ardından kiralanan öbür topraklarda başta yem bitkisi olmak üzere, Türkiye’de işlendikten sonra ihraç edilecek nitelikteki hububat eserlerinin üretimi yapılacak. Geçtiğimiz günlerde de Venezuela heyetinin Türkiye’yi ziyareti sırasında 400 bin hektarlık tarım alanının Türkiye’ye kiralanması gündeme gelmişti.

BAKAN KİRİŞÇİ: BAKİR ALANLARDA TARIM YAPMAK İSTİYORUZ

Tarım Bakanı Vahit Kirişci, yurt dışında arazi kiralama projesi hakkında milletvekillerine bilgi verirken, “Türkiye’nin üretimi kendi ölçeğinde Türk halkına kâfi fakat ihracatı seçiyorsan, yurt dışında da kiralama yapmak gerekiyor. Oralara çağdaş tarımı götürmek istiyoruz. Bakir tarım alanlarında üretim yapmak istiyoruz. Afrika’nın bilhassa güneyinde çok önemli alanda bakir alanlar var. Bu alanlarda üretim yapabilecek durumdayız” dedi.

Kiralanacak tarım toprakları için özel dalın de devrede olacağı belirtildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YÜCEL KAYAOĞLU

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.