Türkiye Maarif Vakfı, 6 kıtadaki 428 eğitim kurumuyla milletlerarası marka oldu

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Lideri Prof. Dr. Birol Akgün, 6 yılda 6 kıta, 49 ülkedeki 428 eğitim kurumu, 44 yurt ve 50 bini aşkın öğrenciyle milletlerarası alanda birinci 5 ülke ortasında Türkiye’yi temsil ettiklerini belirterek, “TMV, global eğitim kesiminde dünyaya itimat veren memleketler arası bir marka haline geldi.” dedi.

Akgün, Maarif Vakfının 6 yıllık performansını ve yeni devir çalışmalarını AA muhabirine anlattı.

Türkiye Maarif Vakfının 17 Haziran 2016’da TBMM tarafından kabul edilen kanunla, yurt dışında anaokulundan üniversiteye kadar her seviyede eğitim yapmak üzere kurulan bir kamu vakfı olduğunu lisana getiren Akgün, vakfın 6 yıl içinde Türkiye Cumhuriyeti ismine örgün ve yaygın eğitim hizmetleriyle ülkelerin itimadını kazandığını söyledi.

193 ÜLKEDE EĞİTİM HİZMETİ HEDEFİ

Akgün, Türkiye Maarif Vakfının eğitim hizmetlerinde kaliteli ve hesap verebilir yaklaşımıyla aktif bir kamu diplomasisi aktörü olduğunu, Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülkede tıpkı yaklaşımla eğitim hizmeti vermeyi hedeflediklerini belirterek şöyle devam etti:

“Kademeli olarak farklı ülkelere açılıyoruz ve eğitim standartlarımızı uygulayabileceğimiz yeni ülkelerle ilgilerimizi geliştiriyoruz. Vakfımız, halihazırda 67 ülkede eğitim faaliyetinde bulunuyor. Stratejik planımız doğrultusunda yeni açtığımız ve ülkelerin bize devrettiği FETÖ iltisaklı okullarla birlikte 6’ncı yılımızda eğitim kurumu sayımız 428’e ulaşmıştır. Öteki ülkelerin 1800’lerden beri oluşturdukları dünya eğitim liginde Maarif, 6 yılda, 6 kıta, 49 ülkedeki 428 eğitim kurumu, 44 yurt ve 50 bini aşkın öğrencisiyle memleketler arası alanda birinci 5 ülke ortasında ülkemizi temsil ediyor.”

Yurt dışındaki Türklerin çocuklarının ana lisan Türkçeyi öğrenmesi ve kültürel aidiyetleri için 12 ülkede 21 eğitim merkezi açtıklarını lisana getiren Akgün, şunları söz etti:

“TMV, global eğitim kesiminde dünyaya inanç veren bir marka haline gelmiştir. Emelimiz, Türkiye Maarif Vakfının bu muvaffakiyetini uzun soluklu sürdürmesini sağlamak, dünya ülkelerinin bize duyduğu inançla eğitimde mükemmeliyete ulaşmaktır. Eğitimde mükemmeliyet için yalnızca yatay bir büyüme değil, özgün eğitim içerikleri ve gereçleri ile eğitim bölümünde derinleşmek temel stratejimizdir. Global eğitim alanında özgün içerik geliştirmeden var olunamayacağının farkındayız ve bu bahiste ağır bir Ar-Ge çalışması içindeyiz.”

“Maarif mezunu başarılı gençler üniversite eğitimi için Türkiye’yi seçiyor”

Akgün, Maarif Okullarında okuyan bir öğrencinin liseyi bitirdiği vakit B2 seviyesinde Türkçe bilgisine sahip olduğunu belirterek, “Okullarımızdan mezun olan öğrencilerimiz B2 seviyesine çıktıktan sonra üniversiteye basitçe Türkiye’de başlama imkanına sahip oluyor. Yılda 3 bine yakın öğrenciyi liseden mezun ediyoruz. Yıllık 1000’e yakın öğrencimiz Türkiye’deki üniversitelere geliyor. Yani Maarif Okullarından mezun olan üç öğrenciden birinin üniversite tercihi Türkiye oluyor. Türkiye üniversitelerinde eğitim gören 3 binin üzerinde Maarif öğrencisi var.” dedi.

Türkiye’nin yurt dışında en kapsamlı çalışmaları yürüten eğitim kurumu olarak eğitim iktisadına de katkılar sunulduğunu vurgulayan Akgün, “Dünyada eğitim için yurt dışına giden her 100 öğrenciden 24’ünün tercihi olan ABD’ye yabancı öğrencilerin ekonomik katkısı 36 milyar dolar, İngiltere iktisadına yıllık 22,6 milyar pound, yani yaklaşık 115 milyar liradır. Türkiye’nin milletlerarası eğitim stratejisi bu bakımdan da çok kıymetlidir.” diye konuştu.

Yükseköğretimde uluslararasılaşmayı güçlendirmek için de Maarif Ajansını kurduklarını söyleyen Akgün, Maarif Ajansının dünyanın dört bir yanında Türk üniversiteleri ile dünyanın gençlerini buluşturan eğitim fuarı aktiflikleri düzenlediğini ve Türkiye’ye nitelikli öğrenci getirilmesi için çalıştığını, sonuncusu Kenya’da yapılan aktifliğe ise çok önemli iştirak olduğunu anlattı.

Akgün, Maarif Ajansı aracılığıyla Türkiye üniversitelerinin milletlerarası markalaşması sürecine de katkı sağladıklarını belirtti.

Türkiye’nin özgün milletlerarası müfredatı: “Uluslararası Maarif Programı”

TMV Lideri Akgün, Memleketler arası Maarif müfredatında da kıymetli aralıklar katettiklerine dikkati çekerek şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin memleketler arası eğitim kurumu olarak milletlerarası eğitim sistemlerini olduğu üzere alıp uygulamayı ilkesel olarak hakikat bulmuyoruz. Bu nedenle Memleketler arası Maarif Programı dediğimiz programımızı geliştiriyoruz. Şu ana kadar hazırlık basamağında olan çalışmalarımız tamamlandı ve seçilen pilot okullarda uygulanmaya başlandı. Türkçe kitaplarımız basıldı ve okullarımızda kullanılıyor. Okul Öncesi Akreditasyon Sistemi Programımız da başta Balkanlar ve Afrika olmak üzere birçok ülkede uygulanmaya başlandı. Bu, ülkemiz ismine büyük bir sav ve muvaffakiyettir. Salgın devrinde bizden eğitim malzeme ve içerikleri noktasında katkı isteyen ülkeleri de hesaba katarsak Türkiye’nin dünyada eğitimde kelam sahibi bir ülke haline geldiğini söyleyebiliriz. Bunun Türkiye’ye çok istikametli katkısının olacağı tartışmasızdır.”

“Türkçe öğretimi, Türkiye’mizin dünyadaki ticari, siyasi, insani ve kültürel geleceği için büyük bir yatırım”

Yabancılara Türkçe eğitimi konusunda Türkiye’de Ulusal Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Konseyinden da onaylı müfredatı olan ve K12 seviyesinde farklı kademe ve düzeye nazaran öğrenciler için Türkçe çalışma kitabı, öğretmenler için kılavuz kitaplar ile 50’den fazla eğitim malzemesi oluşturduklarını belirten Akgün, çok taraflı öğrenmeyi sağlamak için bu ders malzemelerini dijital ortama da aktardıklarını söyledi.

Akgün, “Dünyada anaokulundan üniversiteye kadar bilimsel seviyede Türkçe öğretimini, Türkiye’mizin dünyadaki ticari, siyasi, insani ve kültürel geleceği için büyük bir yatırım olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Maarif Vakfında okuyan öğrencilerin tamamında Türkçe derslerinin zarurî olarak öğretildiğine işaret eden Akgün, şunları söyledi:

“Fransa’nın milletlerarası eğitim faaliyeti yürüten resmi kurumu AEFE’nin yıllık bütçesi 1,2 milyar avro. Bunun yaklaşık yarısı direkt devlet tarafından sübvanse ediliyor. Bu kurum, 100’ün üzerindeki ülkede Fransız okullarını yönetiyor ki bizim ülkemizde de vardır. Almanya’nın yurt dışındaki okullarını yöneten kurumu ise ZFA’dır. İngiltere COBİS-Cambridge, Amerika CIS-COIS (Council of International Schools) okulları ağıyla dünyanın pek çok ülkesinde milletlerarası eğitim yapar. Bu ülkeler 1800’lerden beri öteki ülkelerde kendi lisan, kültür ve ülküleri doğrultusunda okullar açmışlardır. Artık Türkiye’nin biraz gecikmeli de olsa dünyada milletlerarası okullar açması, dost ülkelerin çocuklarına kaliteli eğitim vermesi, Türkçe lisanını öğretmesi hem o ülkelerin hem de Türkiye’nin geleceğine yönelik stratejik bir yatırımdır.”

“KKTC, Bosna ve Sırbistan’da yeni okullar açtık”

Vakfın eğitim kurumlarının bulunduğu 49 ülkenin 26’sının Afrika’da olduğunu lisana getiren Akgün, “Balkanlar’da 43 okulumuz, iki eğitim merkezimiz ve bir üniversitemiz var. Bu yıl Sırbistan’da okullarımızı açarak faaliyete başladık. Bosna Hersek’te ise okullarımızı genişlettik. İnşallah yeni eğitim yılında KKTC’de okullarımız eğitime başlamış olacak. Ayrıyeten Avrupa’da bilhassa Türkiye kökenli çocuklarımızın ana lisanları olan Türkçeyi, bulunduğu ülkenin lisanını ve akademik maharetlerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüten 6 eğitim merkezimiz var. Bu yıl içinde Almanya’nın Duisburg kentinde yeni bir eğitim merkezi açtık. Önümüzdeki periyotlarda Almanya’nın farklı kentlerinde, Fransa Lyon’da ve Hollanda’da eğitim merkezleri açmayı planlıyoruz. Bu yıl Azerbaycan’da okul açmak için çaba gösteriyoruz. Ayrıyeten önümüzdeki yıllarda Orta Asya’da, Kazakistan ve Özbekistan’da ve Balkanlar’da ise Bulgaristan ve Karadağ üzere ülkeleri önceleyeceğiz.” dedi.

Akgün, Maarif eğitim kurumlarının bulunduğu ülkeleri şöyle sıraladı:

“ABD, Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Burundi, Cibuti, Çad, Ekvator Ginesi, Etiyopya, Fildişi Kıyısı, Fransa, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Güney Afrika, Gürcistan, Irak, Kanada, Kamerun, Kırgızistan, Kolombiya, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kosova, Kuzey Makedonya, Macaristan, Madagaskar, Mali, Moritanya, Nijer, Pakistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Sierra Leone, Somali, Sudan, Suriye, Tanzanya, Togo Cumhuriyeti, Tunus, Ürdün ve Venezuela.”

“Türk markası olmanın çok büyük getirileri kelam konusu”

Birol Akgün, okulların finansal idaresi ve işçi fiyat siyasetlerine yönelik olarak şu tabirleri kullandı:

“Vakfımız, şimdi 6’ncı yılını idrak eden bir kurum olarak bu genişleme sürecinde çok önemli yatırım gereksinimleri bulunan bir kurumdur. Uzun devirli stratejik plandaki temel amaçlarımızdan birisi, açtığımız her bir okulun 3-5 yıl içinde cari masraflarını kendisinin karşılayabileceği finansal sürdürülebilirlik düzeyine ulaşmasıdır. Türkiye Maarif Vakfı olarak çok sıkı bir çalışma içindeyiz ve bütün okullarımızı gelir-gider istikrarı bakımından yakından takip ediyoruz ve finansal hesap verebilirlik ile şeffaflığı çok önemsiyoruz. Verilen bir kuruşun hakkıyla harcanması konusunda büyük bir ihtimam gösteriyoruz.”

Uluslararası alanda faaliyet gösteren çok eski kurumlar olduğuna işaret eden Akgün, şöyle konuştu:

“Ancak memleketler arası alanda Türk markası olmanın çok büyük getirileri kelam konusu. Zira öteki rakiplerimiz olan bilhassa Batılı ülkelerin açmış olduğu okulların öbür bagajları da var. Onların birçok eski sömürgeci ülkeler. Türkiye tertemiz geçmişiyle alana giriyor. Türk pasaportu taşımak, Türk bayrağını taşımak, Türk eğitiminin yurt dışındaki temsilcisi olmak bizim açımızdan onur ve onurdur. İlgili ülkeler tarafından çok önemli biçimde ilgi çekiyoruz. Yalnızca Türk olmak bile vakfımızı pek çok aile açısından muteber bir kurum haline getiriyor. Biz bu inanca layık olmaya çalışıyoruz.”

Türkiye’den yurt dışına giden öğretmenlerin fiyatlarının de Bakanlıklararası Ortak Kültür Komitesince belirlenen fiyatlara paralel bir formda belirlendiğini söyleyen Akgün, “49 ülkede 7 bin civarında çalışanımız var. Bunun 450’si Türkiye’den gidenlerdir. Geri kalanının çoğunluğu mahallî işçidir. Okul fiyatlarımız, ülkelerin satın alma paritelerine nazaran doğal farklılıklar gösterebilmektedir. Tıpkı vakitte ülkenin ömür şartlarının risk barındırması da çalışanımızın özlük haklarını düzenlerken dikkate aldığımız ve bölgesel olarak farklılık arz edebilen bir başka konudur.” dedi.

“Vakfımıza genel bütçeden hisse ayrılmaktadır”

Türkiye Maarif Vakfının bütçesinin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca tahsis edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bağımsız olarak Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararnameyle belirlendiğini lisana getiren Akgün, şu bilgileri verdi:

“Çoğu vakit Vakfımızla ilgili, ‘Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinden hisse kullanıyor’ biçiminde yanlış bir algı var. Bu konuda kamuoyunu aydınlatmak isteriz; Teknik olarak Türkiye Maarif Vakfının bütçe tahsisi Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla Maliye Bakanlığı üzerinden bize gönderiliyor ancak bu bütçe, bizim Ulusal Eğitim Bakanlığının faaliyetleri için ayrılan yıllık bütçeden bağımsız olarak belirleniyor. Yani biz, Ulusal Eğitim Bakanlığının bütçesine ortak olmuyoruz. Oradan bir tenkisat olmuyor. Bize ayrılan hisse, Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığınca ayrılan bir hissedir. Her ay nizamlı olarak yapılan harcamalar konusunda rapor veriyoruz. Bize tahsis edilen bütçeden, kılı kırk yararcasına her bir kuruşun hesabını halkımıza verme sorumluluğunu taşıyarak harcama yapıyoruz.”

“Kovid-19 krizini fırsata dönüştürdük”

Birol Akgün, Kovid-19 salgını sürecinde, özel okulların kimi ülkelerde yüzde 50’ye yakın oranlarda öğrenci kaybettiğini, bu nedenle ya kapandığını ya da satışa çıkarıldığını belirterek, “Vakıf olarak bu süreçte öğrenci kaybetmedik ve tam aksine o periyotta, yani kritik ülkelerde kıymetli ölçüde öğrenci de kazandık. Zira Pakistan üzere ülkelerde, eğitimi hiç aksatmadan çevrim içi ortamda bütün müfredatı baştan sona uygulayan tahminen de tek eğitim kurumu bizdik. Salgın süreci bir krizdi, sınamaydı ancak biz oradan muvaffakiyetle çıktık ve krizi fırsata dönüştürdük. Önümüzdeki devirde eğitimin hibrit hüviyete bürüneceğini öngörüyoruz ve buna yönelik de farklı senaryolara nazaran hazırlık yapıyoruz. Bu hedefle eğitim alanındaki global trendleri de yakından izliyoruz.” dedi.

Afganistan’da eğitimlerimiz kesintisiz devam ediyor

Afganistan’daki okullara ait Akgün, şunları söyledi:

“2018’de imzalamış olduğumuz bir mutabakatla bu ülkedeki okulları devraldık. Okulların teknolojik altyapısını yeniledik, tadilatlar yaptık ve yeni okullar açtık. Doğal son bir yıldır bilhassa Afganistan iç siyasetinde çok önemli radikal değişiklikler de oldu. Afganistan’da yeni bir hükümet var. Geçen sene temmuz ayından itibaren ülkedeki iç siyasi değişimlerden etkilenmeden eğitim faaliyetlerimizi sürdürebiliyoruz. Bu mevzuda nitekim Afganistan halkının hangi ideolojik, siyasi geçmişi olursa olsun Türkiye’ye, Türklere ve bu çerçevede Türkiye Maarif Vakfına duyduğu inanca minnettarız. Bu nedenle geçiş sürecinde hiçbir okulumuz kapatılmadı. Afganistan’da 6 bin dolayında öğrencimiz var. Yalnızca Kabil ve Kandahar dışında kız okullarımız örgün eğitime devam edemiyor, öteki kız okullarımız açık. Bu iki kentte ise mesleksel eğitimler yoluyla kızlarımıza eğitim veriliyor.”

“FETÖ’nün dünyadaki eğitim istismarının önüne geçtik”

Prof. Dr. Akgün, “Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) iltisaklı okulların 4’te 3’ü örgütün denetiminden çıktı.” dedi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünden bir ay evvel kurulduklarını ve bu süreçte faaliyetlerinde daha çok FETÖ iltisaklı yurt dışındaki okulların Türkiye’ye yine kazandırılması hususlarına odaklandıklarını tabir eden Akgün, bu kapsamda ilgili kurumlarla yakın temas kurarak FETÖ okullarının bulunduğu ülkelerin tamamında devlet ismine resmi görüşmeler yapıldığını anlattı.

FETÖ’nün yurt dışındaki eğitim yapılanmasına ait Türkiye Cumhuriyeti’nin öbür kurumlarıyla birlikte büyük bir gayret yürüttüğünü vurgulayan Akgün, bu okulların kıymetli bir kısmının vakit içinde ülke ismine TMV’ye devredildiğini, kimi ülkelerin bu okulları kapattığını, kimi ülkelerin ise bu okulları güvenlik ve terör nedeniyle devletleştirdiğini, bir kısmının da lokal vakıf, dernek yahut muteber firmalara devrettiğini lakin hala kimi Batı ülkelerinde FETÖ’nün bilhassa faaliyetlerini, ilgili ülkelerin himayesinde devam ettirdiğini bildirdi.

Akgün, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede TMV, kurulduğu günden bugüne kadar 104 ülkeyle resmi temas gerçekleştirdi. Bilhassa gelişmekte olan ülkelerdeki FETÖ iltisaklı okulların 4’te 3’ü aslında ya etkisiz hale getirildi ya da büsbütün devredildi, yani FETÖ’nün denetiminden çıktı. FETÖ’nün dünyadaki eğitim istismarının önüne geçtik. Şu anda 20 bine yakın öğrencimizin bulunduğu bu okulları büyük ölçüde dönüştürdük, teknolojik olarak önemli bir altyapı yatırımı yaptık. Türkiye Maarif Vakfı olarak 20 ülkedeki 234 FETÖ iltisaklı okulu devraldık ve işletiyoruz, 29 ülkede 172 yeni okul açtık.”

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.