Türkiye’nin uzay macerasında yeni gelişme: Dev şirket ile muahede yapıldı

ABD merkezli uzay sistemleri, ticari yörünge nakliyatı, mikro uydular, güç, tele-tıp, ve nanoteknoloji üzere alanlarda üretim yapan teknoloji şirketi Sierra Space ile TUA ve Sierra Nevada Corporation’a bağlı bir Türk şirketi olan ESEN Sistem Entegrasyon arasında muahede imzalandı.

Anlaşma kapsamında Sierra Space’in Dream Chaser uzay aracın da kullanımını içeren bir işbirliğine gidildi. Türkiye Uzay Ajansı ve ESEN Sistem ile imzalanan mutabakata nazaran ise alçak Dünya yörüngesine ve Ay’a yük gönderme başta olmak üzere uzaktan algılama, sevk sistemleri, mürettebatlı uzay sistemi ve uzay bağlantısı üzere uzay teknolojileri ve uygulamaları konusunda işbirliği yapılacak.

Anlaşmayla tıpkı vakitte Türk işletmeleri ve üniversitelerle uzayla ilgili projelerde işbirliği yapılacak. Türk Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Türk Uzay Ajansı, Dream Chaser uzay uçağı, LIFE Habitat ve bir dizi uzay uygulaması dahil olmak üzere Sierra Space’in çeşitli projelerinin ve uzay teknolojilerinin geliştirilmesine ve yürütülmesine katılmak için Sierra Space ve ESEN ile ortak olmaktan gurur duyuyor” dedi.

Sierra Space CEO’su Tom Vice tarafından da yapılan açıklamada “Türk Uzay Ajansı ve ESEN ile yapılan bu mutabakat, LEO (Alçak Dünya yörüngesi)’da bir teknoloji ve iş platformu inşa ettiğimiz ve de bunu yaparken uzaya ekonomik erişim sağlayarak ticari uzay iktisadını dünyaya açtığımız için Sierra Space için kıymetli bir adımdır” tabirlerine yer verildi.

Sierra Space’in yetenekleri ve teknolojilerinden yararlanarak endüstrilerimiz ve gelecekteki uzay projelerimiz için muazzam yararlar sağlayacağız. Ticari alan altyapısının ve iktisadının geleceğinde etkin iştirakçiler olabileceğimiz ek fırsatları belirlemek için Sierra Space ile daha fazla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz.

Sierra Space 1963 yılında kuruldu. 1994 yılında ise Türk kökenli olan Fatih Özmen ve Eren Özmen tarafından satın alındı. Sierra Space şu anda ABD ordusundan NASA’ya kadar birçok kurumla ortak proje geliştiriyor.

KAYNAK: HABER7