Ukrayna: Rusya Belarus’un Brest bölgesine İskender füze sistemleri yerleştirdi

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, savaşın 90. gününde Belarus sonundan Ukrayna’ya füze ve hava saldırısı tehdidinin arttığı belirtildi.

Açıklamada, “Saldırgan, İskender-M operasyonel taktik füze sistemlerini Ukrayna’nın devlet hududundan 50 kilometreye kadar aradaki Belarus’un Brest bölgesine konuşlandırdı.” sözü kullanıldı.

Rus birliklerinin Zaporojiye bölgesindeki taktik pozisyonlarını geliştirdiklerine dikkat çekilen açıklamada, “Zaporojiye tarafında, işgalciler Vasilyevka-Kamenskoe tarafına yanlışsız atak operasyonlarına devam etmek için birlikleri güçlendiriyor.” denildi.

Açıklamada, ülkenin doğusunun ise çatışmanın ağır yaşandığı bölge olarak kalmaya devam ettiği ve son 24 saatte Ukrayna ordusu tarafından Donetsk ve Luhansk taraflarında 16 düşman saldırısının püskürtüldüğü ve 8 tank ile 22 zırhlı aracın imha edildiği kaydedildi.

Ukrayna: Savaşta ölen Rus asker sayısı 29 bin 350 oldu

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının öbür açıklamasında, 24 Şubat ile 24 Mayıs tarihleri ortasında Rus ordusunun savaştaki kayıplarına ait bilgiler güncellendi.

Buna nazaran, Ukrayna topraklarında 29 bin 350 Rus askeri öldürüldü. Bunun yanı sıra 205 uçak, 170 helikopter, 1302 tank, 3 bin 194 zırhlı araç, 112 füze, 606 roketatar sistemi ve 93 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçleri 2 bin 213 araç, 13 gemi ve hafif hız teknesi, 480 insansız hava aracını da kaybetti.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuştu.