Ursula von der Leyen: Ukrayna, bu savaşı kazanmalı

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katıldı.

Özel oturumda konuşan von der Leyen’in gündeminde, Rusya-Ukrayna savaşı vardı.

“Sadece Ukrayna’nın hayatta kalması sıkıntısı değil”

Von der Leyen, moderatörlüğünü WEF’in Kurucu Lideri Klaus Schwab’ın yaptığı oturumda, “Bu yalnızca Ukrayna’nın hayatta kalması sıkıntısı değil.” dedi.

Avrupa güvenliğinin kelam konusu olduğunu lisana getiren AB yetkilisi, “Bu, tüm memleketler arası sistemimize ait soru işareti oluşturuyor. İşte bu yüzden Rusya’nın saldırganlığına karşı koymak, tüm global topluluk için bir misyondur.” tabirlerini kullandı.

“Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda”

Leyen, AB olarak Ukrayna’nın galip gelmesi ve yine kendi geleceğini belirlemesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurgulayarak, “Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda ve Putin’in saldırganlığı, stratejik bir başarısızlık haline gelmeli.” dedi.

“Tüm ekonomik gücümüzü seferber ediyoruz”

AB’nin, tarihinde birinci sefer akın altındaki bir ülkeye askeri yardım sağladığına dikkati çeken Leyen, şöyle devam etti:

“Tüm ekonomik gücümüzü seferber ediyoruz. AB tarafından üçüncü bir ülke için şimdiye kadar tasarlanmış en büyük makro-finansal yardım paketi olan 10 milyar euronun üzerinde makro-finansal yardım önerdik.”

Dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna’nın tekrar inşası için kullanılması daveti

Von der Leyen, “Mümkünse (dondurulan) Rus varlıklarını kullanmak da dahil olmak üzere hiçbir taşın altını boş bırakmamalıyız.” sözünü kullandı.

AA’nın haberine nazaran, Rusya’yı, güç kaynaklarını ve besin güvenliğini global silah olarak kullanmakla suçlayan Leyen, şunları kaydetti:

“Bugün, Rus topçuları Ukrayna genelinde tahıl depolarını şuurlu olarak bombalıyor. Karadeniz’deki Rus savaş gemileri de buğday ve ayçiçeği tohumu dolu Ukrayna gemilerini ablukaya alıyor. Bu utanç verici hareketlerin sonuçlarını herkes görüyor.

“Gücünü elde tutmak için açlık ve tahılı kullanıyor”

Global buğday fiyatları süratle yükseliyor. Bundan en çok ziyan görenler ise kırılgan ülkeler ve savunmasız topluluklar. Lübnan’da ekmek fiyatları yüzde 70 arttı ve Odessa’dan yapılan besin sevkiyatları Somali’ye ulaşamadı. Buna ek olarak, Rusya artık bir cins şantaj olarak kendi besin ihracatını istifliyor.

Global fiyatları artırmak için tedarikleri elinde tutuyor yahut siyasi dayanak karşılığında buğday ticareti yapıyor. Gücünü elde tutmak için açlık ve tahılı kullanıyor.”

Davos Tepesi

En son Ocak 2020’de 50’ncisi yapılan ve Davos Tepesi olarak da bilinen forum, koronavirüs salgını nedeniyle üst üste iki yıl ertelenmişti ve yerine alternatif olarak çevrimiçi toplantılar düzenlenmişti.

Tarihte birinci sefer ocak dışında yapılan ve 26 Mayıs’ta sona erecek foruma, 50 devlet başkanı, 300 hükümet temsilcisi ve yaklaşık 2 bin 500 global iş dünyası yetkilisi katılıyor.